Šventės ir tas mažas ups

Taigi, ateina gruodis, ateina Kalėdos, o kartu su didžiosiomis metų šventėmis (netgi visu švenčių maratonu) baigiasi ir mūsų dietos, sveika mityba, visos savaitės be cukraus ir dienos be mėsos. Nes gi mes visi suprantame, kad Kalėdos tik vieną kartą per metus, ir kad bus tik vienas meduoliukas, tik viena šokolado plytelė, na gal dar vienas pyrago gabalėlis. Dabar pakeliame rankas aukštyn visi, kas šitoje vietoje ir sustojo – taaaaaip, rankų miškas:D Nepastebime, kaip tas vienas šokolado gabalėlis ir tik šiandien virsta įpročiu valgyti saldumynus pusryčiams, pietums ir vakarienei. Ir taip jau savaitė, antra.. Ir taip visai netikėtai mūsų taip ilgai formuoti geros mitybos įpročiai virsta eiline priklausomybe nuo cukraus.


Taigi – viena švenčių maratono dalis jau praėjo, tačiau dar laukia didysis užbaigimas ir naujųjų metų fanfaros. Tad ir mūsų šiandienos didysis klausimas – kaip išgyventi šventes, kas darosi su mūsų organizmu, ir dar keli faktai, kurie padės tau nebetiesti rankos link papildomo šokolado gabalėlio.


Visų pirma, per šventes atsitinka ne tik tas mažas ups su saldumynais, bet apskritai su visa mityba – valgymo maratonas, valgiais nukrauti stalai, mažai judėjimo, ir dar aišku desertas vos ne po kiekvieno patiekalo. Ir taip, mes suprantame, kad tai tik vieną kartą per metus, kad nemandagu, kad gi močiutė gamindama taip stengėsi (ir šiaip pagal ją – mes gi nieko nevalgom). Tai po tokių skatinančių ir valgyti motyvuojančių kalbų, ne viena iš mūsų tiesiog pasirenka lengvesnę išeitį ir pasiduoda mažai nuodėmei (kuri, beje, nėra jau tokia maža, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio).


Taigi, ką tokio „puikaus“ su mūsų organizmu padaro saldumynai? Tai jau anksčiau aptarti amerikietiški kalneliai (paskaitykite straipsnį apie saldumynus), kuomet visas organizmas paprasčiausiai yra išderinamas, ir dėl to maža tikimybė, jog viskas baigsis tik vienu pyrago gabalėliu, ar viena šokolado plytele. Taigi, mūsų pačių nuosavas organizmas veikia prieš mus. Ką daryt? Nepasirašyt net tai vienai, arba jei jau pasirašai, nusiteik, kad antrai bus dar sunkiau atsispirt. Ir kovok! Mes su tavim, nes kiekvienas nesuvalgytas saldumynas – tavo maža šiandienos pergalė. Ir dar – niekada nepasiduok toms mintims (taip, vėl kylančioms iš tų mūsų nuosavų galvų), kad ai, jau suvalgiau daugiau nei planavau, tai tebūnie, tas dar vienas. NE! Kovok dėl savęs ir niekada nepasiduok! Mes esame tavo palaikymo komanda 😊


Antra „smagioji“ švenčių dalis – tas pilnas pilnas stalas! Tiek patiekalų, visų turi paragaut, ir na lyg tyčia vieni už kitus skanesni. Ir kur dar ta dalis, kur tiesiog sėdi prie stalo, kalbi su senai matytais ir išsiilgtais giminaičiais ir taip visai nejučia tuštini jau n-tąją lėkštę. Pažįstama? Mums taip pat.. Tai negana, kad apkrauname savo kepenis visokiu riebiu (taip taip – nors ir skaniu) maistu, bet dar ir persivalgymas, ir tas valgymas nejaučiant, kad valgai..

Taigi, ką daryt? Mūsų patarimai tokie visai paprasti. Bet gi dažniausiai viskas būna paprasta, tik svarbu to laikytis 😊
Patarimas Nr.1 valgyk mažomis (net labai mažomis) porcijomis. Pati supranti, kad pasisėdėjimas gal šiek tiek užsitęs, ir tas jau anksčiau aptartas pilnas stalas, ir dar ta močiutė su savo priekaištais. Taigi – išeitis mažos mažos porcijos. O dar jei pavyks nekartoti, arba tik vieną kartą pakartoti – mes jau didžiuojamės tavimi! Ir dar – nebūtina valgyti visko. Tikrai. Išsirink kas atrodo sveikiausiai – ir pirmyn.


Patarimas Nr. 2 Taigi, renkamės kas atrodo sveikiausiai. O kas? Mūsų pagrindinis lengvas pasirinkimas – be majonezo ir be riebalų. Dažniausiai randame daržovių ir žuvies. Ir nepamirštame patarimo Nr.1. Lengvesnis variantas jei šventė vyksta pas tave, arba visi draugiškai susinešate savo maisto. Tokiu atveju irgi nenueik lengviausiu keliu, kad ai, gal užsisakysiu ką turės. Taigi tiek įvairiausių jūros gėrybių, tiek jų pagaminimo būdų, kad tavo vakarienė tikrai bus šventiška ir (kas svarbiausia tau) sveika.


Patarimas Nr. 3 laikykis kuo toliau nuo saldumynų. Mes rimtai 😊 - kuo toliau! Tiek šventės metu, tiek su dovanotais saldumynais. Ir jokiu būdu, gavusi saldumynų dovanų, nesugalvok jų laikyti kažkur namuose, kažkokioje slaptoje spintelėje. Na nebent nori išbandyti savo valią. Bet mes renkamės netampyti liūto už ūsų, ir visus dovanotus saldumynus laikome kuo toliau nuo savęs – už namų ribų, geriausia pas kitus žmones. 😃


Taigi, pasikartojam? Valgai mažomis porcijomis, renkiesi sveikesnius patiekalus ir kuo toliau nuo saldumynų! Jei pavyks, gal per šias šventes mažiau persivalgysi, neapkrausi organizmo ir negrįši prie padidinto cukraus ir saldumynų vartojimo. Bet kokiu atveju – mes būsime čia ir toliau visą sausio mėnesį kviesime tave domėtis apie cukrų, jo poveikį mūsų organizmui, savijautai. Ir dar – prisidėk prie mūsų iššūkio! Tegul po įtempto švenčių maratono sausis būna mėnuo be cukraus!!

#saldumynai #Kalėdos #cukrus #valgymas #sveikamityba #mažosporcijos