CUKRAUS sveikesnės ALTERNATYVOS

Iš pradžių labai greitai perbėgam per pagrindines pačio cukraus rūšis:

 • Granuliuotas cukrus (paprastas mūsų baltas cukrus, rafinuotas)

 • Cukraus pudra (rafinuotas baltas cukrus milteliais)

 • Cukraus birūs gabalėliai (dažnai naudojami kepinių puošimui)

 • Kristalinis cukrus (permatomi maži cukraus kristalai)

 • Cukranendrių cukrus (šiek tiek mažiau perdirbtas cukrus, šiek tiek rusvos spalvos)

 • Demerara cukrus (viena iš mažiausiai rafinuotų cukraus rūšių, gintarinės spalvos)

 • Šviesiai rudas cukrus (baltas cukrus su melasa)

 • Tamsiai rudas cukrus (baltas cukrus su daugiau melasos)

Ir čia dar ne pabaiga, bet kadangi mūsų tikslas ne paskatinti išbandyti naujas rūšis, o apskritai jo atsisakyti - tai daugiau ir nevardinsime. Šio sąrašiuko esmė buvo atkreipti dėmesį tavo dėmesį į tai, kad rudas cukrus – nėra sveikas cukrus. Iš cukraus rūšių turbūt „sveikiausias“ (jei galima taip pavadinti) variantas būtų Demerara - tad– nemaišykite jo su šiaip rudu cukrumi.


Na, o dabar toliau į mėnulį (žinai tą iš eilėraštuko – kur saldainių krūvos guli, teka upės šokolado, o ledų, o ledų... – ten turbūt ir cukraus kalnai stūksojo:)) – tik jau į sveikesnę jo pusę:)


Ką gi galime rasti vietoj cukraus?

 1. Klevų sirupas – sudarytas iš 70 procentų sukrozės (likusi dalis fruktozės), turi antioksidantų. Gaminama iš klevų sulos, ją verdant. Tik nemaišyk su tuo „klevų sirupu“, kurį kartais gali rasti kavinėse siūlomą prie blynų – jis yra gaminamas iš kukurūzų ir karamelinio dažiklio. Natūralus klevų sirupas tikrai labai skanus, tikrai – šaukštais būtų galima valgyt:) Turi kalcio, manganio, cinko ir riboflavino. 80% viso klevų sirupo yra pagaminama Kanadoje. Tamsesnis klevų sirupas dažniau naudojamas kepimui, šviesesnis - jau kaip sirupas. 100 gramų klevų sirupo turi 7% kalcio, 7% geležies, 28% cinko, 165% manganio. Turi antioksidantų. Tik kad 100 gramų klevų sirupo vis tiek turi 67 gramus cukraus:) Glikemijos indeksas – 54.

 2. Agavos sirupas – agavos lapų sula, kuri vėliau yra verdama. Labai labai saldus sirupas, tad jo reikia mažiau nei cukraus. Tačiau pagrindas –fruktozė. Nelabai tinkamas kepimui – ne tiek nesveika, kiek kepiniai ne taip gerai gaunasi (na gal tik mums:)), bet saldumas labai panašus į cukrų, lyg cukraus sirupas. Būtinai pirk tik ekologišką! Agavos sirupo galima įsigyti ir pagaminto kaitinant – tada dingsta visos naudingosios savybės. Trūkumas – neturi daug vitaminų ir mineralų. Agavos sirupo glikemijos indeksas – 15.

 3. Juodoji melasa – gaunama gaminant tradicinį baltą cukrų, tiksliau lieka kaip subproduktas. Savyje pasilieka geležį, magnį, cinką, fosforą, chromą, tiaminą, riboflaviną, kalcį – tai ko netenka baltas cukrus rafinavimo metu. 2 šaukšteliai melasos turi 30% geležies dienos normos moterims. Turi antioksidantų. Taip pat aukštas fruktozės lygis. Mums melasa labiausiai tinka kepiniuose ir marinatuose, nes ji tokio subtilaus skonio. Glikemijos indeksas – 55.

 4. Medus – bičių produktas. Turi daug mineralų, antibakterinių savybių, antioksidantų. Pirk tik natūralų! 70% medaus – fruktozė bei gliukozė, nuo to koks jų santykis, priklauso ar medus skaidrus, ar nepermatomas. 100 gramų cukraus – 400 kcal, 100 g angliavandenių, o 100 gramų medaus – 330 kcal, 81 g angliavandenių. Teigiamai veikia žarnyną. Medaus glikemijos indeksas – 30.

 5. Stevija – gaminama iš stevijos lapų. Privalumas, kad nesukelia cukraus kiekio kraujyje bangų, nedaug kalorijų, tik kai kuriems jaučiasi šiek tiek kartumo, bet radome aprašymą, jog stevija yra 100 kartų saldesnė nei cukrus:) Ji yra antra pagal populiarumą cukraus alternatyva JAV, labai populiari Japonijoje. Nulis kalorijų ir nulis angliavandenių, jos panaudojimas sparčiai auga, ypač Europos Sąjungoje. Tik mineralinių medžiagų irgi turi nedaug. Stevijos glikemijos indeksas – 1.

 6. Kokoso palmių cukrus – gaminama iš kokoso sulos. Mažai fruktozės, yra vitamino C. Kaip ir stevijoje – mažas glikemijos indeksas, tad nesukelia cukraus bangų. Tik pirkdama ne organišką ar iš nepatikimų parduotuvių – skaityk etiketes, kartais jis yra maišomas su paprastu baltu cukrumi. Vienintelis trūkumas, kad jo galima valgyti šaukštais:) mums labai skanus:) glikemijos indeksas – tik 35 (cukraus – 63).

 7. Beržų cukrus – arba kitaip ksilitolis (tik pabrėžiame, kad rekomenduotume rinktis ekologišką cukrų, nes dažnai ksilitolis gali būti gaminamas iš genetiškai modifikuotų kukurūzų!!). Privalumas – negadina dantų, trūkumas – toksiškas šunims:) skoniu mums panašiausias į cukrų, tik perspėjame, kad vartojamas dideliais kiekiais gali sukelti vidurių pūtimą ar viduriavimą. Turi mažiau kalorijų nei cukrus, beveik perpus mažiau. Tinka sergantiems diabetu. Mineralų ir vitaminų neturi. Glikemijos indeksas – 12.

 8. Datulės – mes pačios įtraukiame datules, nes jomis tikrai galima pakeisti cukrų daugelyje paprastų desertų:) beje yra gaminamas ir datulių cukrus (tik jis neištirpsta – tad ne visur galima naudoti kaip tiesioginį cukraus pakaitalą). Datulės turi mangano, magnio ,geležies ir vitamino B6. Padeda virškinimui. Glikemijos indeksas 42.

 9. Bananai – vėl gi tai nėra tiesioginė cukraus alternatyva, bet įtraukiame į sąrašą, nes daug kur galima vietoje cukraus dėti bananų. Mums patinka ir dėl to, kad mes už kuo mažiau perdirbtą maistą, o bananus ir naudojame juk žalius (nebent, žinoma, kepam varškės apkepą – tada jau sudie žalumui:)). Turi vitamino B6, vitamino C ir magnio. Glikemijos indeksas – 48.MŪSŲ NUOSPRENDIS – valgyti cukraus alternatyvas vardan mineralų – nesąmonė, rinktis jas dėl sveikos mitybos – irgi, na sutik, nesąmonė. Tačiau vartoti vietoj cukraus – sąmonė, ir dar kaip. Tad jeigu vis tiek negali be saldumo, šeimai nori gaminti desertus ar pasaldinti košę/jogurtą/arbatą ir t.t. – rinkis bet kurį iš šitų variantų. Vieni vertingesni, kiti – ne tokie, bet išsibandyk, atsirink ir naudok saikingai. Mes pačios labai dažnai renkamės bananus, desertuose mėgstame datules (tik ne mirkytas cukruje – atkreipk dėmesį į sudėtį!), labai skanus kokoso palmių cukrus – tiesiog retkarčiais apsibarstyti varškę ar kokteilį, klevų sirupas ant košės arba vaikams prie blynų – kažkas tokio. Jau greitai naujas receptas – varškės apkepas BE CUKRAUS, patikėkite labai skanu. Beje, renkantis cukraus alternatyvas mes visada būtume už ekologiškus produktus – jei jau renkiesi sveiką cukrų tai rinkis patikimą (kokio velnio pirkti maišytą su cukrumi palmių cukrų ar „klevų sirupą“ iš kukurūzų ir dažiklių?).

#cukrus #sveikascukrus #cukrausalternatyvos #agava #klevųsiuoas #stevija #medus #kokosocukrus #beržųcukrus #melasa #datulės #bananai #kuopakeisticukrų