Kuo skiriasi paprastas baltas cukrus ir cukrus iš vaisių?

Žodžiu, yra problema, kad žmonės nesupranta ar vaisiai gerai, ar blogai ir ar tai vistik yra saldumynas ar ne. Tad trumpai imam ir aiškinam, ką žinom šia tema.


Baltas cukrus ir vaisių cukrus organizmo apdorojami yra vienodai. Jie vienodai virškinami ir kaip mes visad sakom – cukrus yra cukrus. TAČIAU vis tiek jie nėra tas pats. Kaip turbūt įsivaizduoji baltas cukrus yra tiesiog rafinuotas, išgrynintas, jokių maistinių medžiagų neturintis, niekalas, o vaisius, kita vertus, jau tikrai ne vien cukrus.


Baltas cukrus yra sukrozė. Sukrozė yra disacharidas – t.y. sudarytas iš dviejų paprastučių cukraus molekulių. O vaisių cukrus paprastai yra sudarytas iš cukrozės ir fruktozės (fruktozė irgi yra paprastasis cukrus). Bet kuriuo atveju – ar balto cukraus, ar vaisių – cukraus molekules plonosiose žarnose enzimai išskaido iki monosacharidų ir neša į kepenis, kur jie paverčiami gliukoze. Kol kas atrodo lyg tas pats?


Bet skirtumas yra didelis, nes cukrus yra tiesiog tuščios kalorijos (mes jau nekalbam, kad cukrus turbūt bus kokiam miltiniam gaminyje, šokolade, kavoje su sirupu ir pan.), o vaisius – priešingai – turi ląstelienos, vandens, mineralų, antioksidantų ir vitaminų.


Vaisių valgymas yra siejamas su mažesne rizika susirgti vėžiu ir diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis. Taip pat padeda kontroliuoti svorį. Žinoma, vaisiai aprūpina organizmą mineralais ir vitaminais, gerina virškinimą, skatina greitesnę medžiagų apykaitą. Ląsteliena vaisiuose sulėtina angliavandenių įsisavinimą. Baltas cukrus neturi jokių privalumų, tik yra siejamas su visu sąrašu ligų, emociniais sutrikimais ir jau tikrai nepadeda išlaikyti sveiko kūno svorio.


Dar vienas skirtumas – pats įsisavinimas tikrai priklauso nuo to ką valgai, turbūt pati įsivaizduoji, kad šokolado kąsnis ar kava su sirupu labai jau greitai apvirškinami ir sukrozė greit greit nukeliauja į kraują, o vaisius, priklausomai nuo vaisiaus rūšies, jo paruošimo, virškinamas kiek ilgiau. Būtent ląsteliena neleidžia cukraus kiekiui kraujyje pakilti staigiai, nes ląstelienos negali suvirškinti plonosiose žarnose, ją virškina bakterijos storojoje žarnoje. Tad nors cukrus kaip molekulė kaip ir ta pati ir baltame cukruje, ir vaisiuose – jos pasisavinimas sudėtingesnis vaisiuose. Ir darkart paminėsim, kad vaisius turi TIEK privalumų, kad tikrai kokius 1000 kartų aukščiau baltą cukrų:)


Taip kad – vaisius valgyti galima, vaisius valgyti reikia ir jei gali valgyt daugiau daržovių – šaunu, bet ir vaisų nemesk lauk, o be sąžinės graužaties valgyk:) ypač jeigu keiti saldumyną su cukrumi į vaisių – iš mūsų tik gausi didelį, riebų, nuoširdų pagyrimą:)
#becukraus #vaisiųcukrus #arvaisiaisveika #valgomsveikai