Interviu su Daržuliu

Susitikome su Daržuliu, tiksliau Marium iš Daržulio:) labai įdomus jaunas vyras (nors sako ne toks jaunas – mums jaunas, jam vos 30 metų). Marius augina želmenėlius (Monų monų pastaba – mes juos žinojom kaip paprastus daigus – gal ir kitiems bus aiškiau:)), juos augina dar tik metus laiko, sekasi lyg vis geriau, o planų yra didelių. Interviu įdomus, nes va sužinojom, kas yra želmenėliai, kaip jie auginami, kas juose gero, kas yra aquaponik’a (ang. aquaponics), ką veikė Marius su tailandiečiu Omane ir kad šiltnamyje augina bananą ir figą. Skaitom? Skaitom:)

Kiek laiko užsiimate daigais?

Aš užsiimu ne daigais, o želmenėliais:)

Tada kuo skiriasi daigai nuo želmenėlių?

Daigų auginimas yra toks: sėklos stiklainyje užpilamos vandeniu, palaikomos, tada nupilamos ir taip daroma keliskart per dieną. Aš tiesiog auginu sėklas žemėje, jos auga specialiose daigyklose, žemėje. Reikia tiesiog laistyti. O užauga per maždaug dvi savaites.

Ir kas tada?

Nukerpu. Tada žemę verčiu kompostuot, viską plaunu ir vėl sodinu.

Antrąkart žemės neišeina panaudot?

Neee, antrąkart niekaip.

O kur Jūs auginate? Namie? Šiltnamyje?

Šiltnamyje.

O ką pagrinde auginate?

Pagrinde tris rūšis: saulėgrąžų, ridikėlių ir žirnių želmenis. Taip pat brokolių, raudonųjų kopūstų, laiškinius česnakus.

Žiemą irgi auginate?

Taip taip, kūrenu pečių ir auginu. Naktį šiltnamyje palaikoma apie 15 laipsnių.

Oho, tada atsakykite kaip visa tai prasidėjo?

Magistro darbo tema buvo būtent susijusi su šitais vadinamais microgreens’ais ir iškart galvojau, kai tik grįšiu į Lietuvą iškart tuo ir užsiimsiu. O magistrą mokiausi Italijoje, išvažiavau ten visiškai nemokėdamas kalbos, bet buvo labai įdomu ten, kur taip išvystyta maisto pramonė, pabandyt pasimokyt.

Ir kaip sekėsi nemokant italų kalbos mokintis itališkai?

Pirmus du mėnesius sėdėdavau tik pačiam priekyje, nesuprasdavau nė iš tolo nieko, sėdėdavau su žodynėliu. Visas butas buvo išklijuotas lipdukais su daiktų pavadinimais. Bet laikui bėgant aišku išmokau, realiai per 7-8 mėnesius jau pradėjau normaliai kalbėti.

Na gerai – baigėte magistrą, kurio metu susidomėjote želmenėliais, o Daržuliu tapote prieš metus – ką veikėte tarp magistro ir Daržulio?

Grįžau į Lietuvą, pradėjau dirbti Vičiūnuose. Padirbau. Ir vasarą pradėjau bandytis su salotomis ir prieskoninėmis žolelėmis. Su žuvim ir ekologišku auginimu – viskas gavosi, viskas pavykdavo, na bet visam tam reikia pinigų, kad padaryti viską didesnio masto ir efektyviai. Na ir vieną dieną sugalvojau, kad vistik reikia skristi į Aziją: nusipirkau bilietus lapkritį išskristi ir grįžti gegužę – pusei metų. Ir išskridau. Bet tiek neišbuvau: grįžau už poros mėnesių.

Atsibodo?

Ne, tiesiog nesigavo įsitvirtinti – ten normalų darbą rasti be šansų. Tad pakeliavau, buvau Laose, Tailande, Indonezijoje.. ir grįžau. O grįžęs sulaukiau pasiūlymo iš tokio tailandiečio, su kuriuo susipažinau Tailande. Jis pasiūlė darbą Omane. Atidaryti dvi įmones: apželdinimo bei visko, kas susiję su augmenija, ir Nilinių tilapijų bei krevečių auginimo. Tačiau neradome bendros kalbos su arabais ir teko po poros mėnesių grįžti namo.

Ir kas tada?

Išskridau į Tailandą mėnesiui, o grįžęs nusprendžiau pradėt. Ir pradėjau. Viską po truputį.

Tada papasakokite daugiau apie Daržulį - parduodate tik facebook’e?

Taip. Didelių pajėgumų neturiu, kiek noriu, kiek spėju – tiek ir pasidarau.

Gal dirbate su restoranais?

Ne, nes jis užsakytų vieną-dvi dėžutes. Neapsimoka.

O ar pastebėjote, kad populiarėja?

Sunku pasakyti, ar populiarėja, ar ne nežinau. Bet žmonės vis daugiau ir daugiau sužino apie želmenėlius. Būna paragauja ir pradeda fantazuot, kur dės. O aš sakau, kad tik nepadaugintų, nes čia koncentruota daržovė, ji aktyvi.

Gal papasakokit daugiau – ką jos turi gero?

Kaip pavyzdys – tai yra masės neužauginusi daržovė. Visi vitaminai ir mineralai labai mažame tūryje. Ir tada nereikia visko ant karto suvalgyti. Kažkur radau, kad mokslininkai ištyrė ridikėlius ir va būtent dauguma mineralų ir visų gerų medžiagų yra 40 kartų daugiau želmenyse nei pačiame ridikėlyje. Tad jeigu pakuotėje 100 gramų – ji atitinka 4 kilogramus ridikėlių.

O žmonės daug klausinėja?

Bangom. Vieni klausia, kiti ne.

O mūsų šio mėnesio tema yra imunitetas – tad galime teigti, kad na šie želmenys stiprina imunitetą, jam padeda?

Kaip ir taip. Teoriškai taip, o praktiškai.. na niekas nėra dar to įrodęs. Aš tik pats pagal save galiu, pasakyti, kad kai atšyla orai ir atsiranda daugiau daržovių – tikrai pradedu daug geriau jaustis, pasidarau aktyvesnis.

O kokia Jūsų mityba?

Aš maisto technologas. Aš viską valgau. Išskyrus labai vengiu pieno produktų.

Iš tikrųjų pirma mintis kyla, kad galbūt Jūs žaliavalgis ir iš to kilo tokia verslo mintis..

Oi tikrai ne, aš tiesiog tikrai labai mėgstu daržoves ir galėčiau jas valgyt ir valgyt. Ypač po Italijos čia pamačiau, kad absoliučiai jokio daržovių pasirinkimo.

O yra minčių plėstis?

Yra. Tik viskas atsiremia į investicijas. Ypač brangiai kainuoja va tokie šildomi šiltnamiai. Yra tikslas padaryti su žuvimis – vadinamą akvaponiką. Maitinant žuvis jos į vandenį išskiria amoniaką, tas vanduo pumpuojamas į filtrus ir juose esanti natūrali bakterija tą amoniaką paverčia į nitritus (procesas vadinamas nitrifikacija), tada vanduo pumpuojamas augalams ir jų šaknys tuos nitritus sugeria į save, taip išvalo vandenį ir švarus vanduo grįžta žuvims. Tai yra uždara biologinė sistema. O visas grožis tame, kad čia negali naudoti jokių herbicidų, pesticidų, nieko, kas naudojama pramoniniu būdu auginant daržoves, nes kitaip ta sistema sugrius.

Tad parduotumėte ne tik daržoves, bet ir žuvis?

Taip. Tai turi būti šiltavandenė žuvis, tikriausiai būtų šamas. Tikiuosi už metų, dviejų, gal trijų jau tokią sistemą turėti. Esu domėjęsis, kad net iki 40 rūšių daržovių galima taip užauginti. Aš iš tikrųjų prieš kelis metus pasibandžiau tokią mini sistemą pasidaryti – viskas užaugo, o auginau brokolius, pomidorus ir visa kita, viskas tikrai labai skaniai užaugo. Sultingas, rūgštus, skanus pomidoras, tikrai neatskirtum, kad augo sistemoje su žuvimis.

O grįžtant prie darbo – kaip tas vyksta?

Kasdien dirbu, kasdien ten važiuoju, nuo ryto kartais ir iki vakaro. Kasdien juk reikia pašildyti. Bet šiaip man ten gera – ateinu ten kaip į kazino. Aš ten sau su šortais vaikštau, dieną būna ir 23 laipsniai.

Tai galite ten ir barbekiu su draugais kepti (juokiamės)

Negaliu – dūmai kenkia augalams.

Na va. Mums čia buvo informatyviausias interviu iki šiol:) sužinojom tikrai daug ko nežinojom ir išvis nusprendėm tuos želmenis išbandyt - žiemos metu tai puikus vitaminų šaltinis. Išbandyk ir Tu - tikrai prie ispaniško pomidoro, galll lietuviško burokėlio ne tik kad nepakenks, bet bus oi kaip skanu ir sveika;)

#imunitetas #daigai #želmenėliai #vitaminaižiemą