Somatotipai (endomorfai ir kiti pasiteisinimai) - taigi kuris figūros tipas Tu esi?

February 13, 2017

Ektomorfai, endomorfai ir mezomorfai – skamba kaip keiksmažodžiai? Mums irgi:) labai ilgai net nebandėme gilintis į šią temą, nes tiesiog skatiname sveiką požiūrį į save, tačiau dabar visgi nusprendėme pasidomėti – kas čia per velnias ir kodėl internetas pilnas informacijos, nuotraukų, testų, dietų, sporto programų pagal somatotipus.  

 

Ši teorija buvo išvystyta psichologo William Shendon praito amžiaus penktame dešimtmetyje ir padeda žmonėms priskirti save kažkuriam iš tipų. Psichologas ėjo netgi toliau nei figūros ar medžiagų apykaita- jis priskyrė ir asmenines charakterio savybes (tarkim ektomorfai paprastai yra nedrąsūs intravertai). Beje toks įdomus faktas – psichologas šiuos tipus išskyrė studijuodamas nuogų žmonių nuotraukas... Ir stipriai tikėjo idėja, kad kūno tipas nulemia žmogaus charakterį ir sprendimus. Beje, Shendon daug labiau domėjosi būtent psichologine kiekvieno figūros tipo puse, jam tikrai toli gražu nebuvo įdomu sportas, kultūrizmas ir panašūs dalykai. Beje Shendon nagrinėjo būtent vyrišką somatotipų pusę, o moterų tipų taip gerai ir neišvystė, nes tiesiog tikėjo, jog jos kažkuo blogesnės nei vyrai (mums jau šis vyras pradėjo nepatikt).   

 

Ektomorfai – lieknieji. Tiesiog tie, kurie nei riebalų priauga lengvai, nei raumenis lengvai užsiaugina. Smulkaus sudėjimo, smulkių kaulų, dažnai aukšti. Introvertai, sunkiau bendrauja, būna nervingi.

 

Endomorfai – lengvai kaupia riebalus, kaulų struktūra plati. Paprastai “apkūnaus tipo”, neišvystytais raumenimis, sunkiai meta svorį. Lėtos reakcijos, mėgsta maistą, žmones ir prielankumą.

 

Mezomorfai – lieknas liemuo, platūs pečiai, mažai riebalų, gera laikysena, dažnai raumeningi – organizmas toks, kad lengvai augina raumenis, o ne riebalus. Drąsūs, lengvai rizikuojantys, mėgsta dominuoti, tiesmuki.

 

 

 

Na ir kuris tipas yra tavo tipas?

 

Internetas pilnas visokių testų, skaičiuoklių ir smulkių aprašymų, bet mes galime labai greitai padėti tau sužinoti, kuris tipas yra Tavo tipas – nei vienas! Ot mes bjaurios? Bet tikrai. Taip, žmonės skiriasi. Taip, vieni turi greitesnę medžiagų apykaitą, kiti lėtesnę – bet nėra tik lėta ar greita medžiagų apykaita, žmonių organizmai ir gyvenimo stiliai labai stipriai skiriasi. Ir beje - kaulų struktūra neturi įtakos medžiagų apykaitai. Ir dar, kas svarbiausia – Shendon teorija neturi jokių mokslinių įrodymų. Jokių. Tai yra psichologo nuotraukų tyrinėjimų teorija, kuri moksliškai NEPAGRĮSTA.

 

Kodėl mūsų nuomone apskritai toks savęs priskyrimas prie tam tikros kategorijos yra žalingas – nes tada atrodytų jei esi endomorfas – tiesiog užsidaryk su čipsų pakeliu, šaldyta pica ir šokoladu ir pradėk savęs gailėti – deja deja, neišdegs:) medžiagų apykaitos tyrimai rodo, kad kalorijų sudeginimo atžvilgiu dauguma mūsų vieni nuo kitų skiriasi tik 200-300 kalorijų. Žinoma, yra išimčių (kaip ir visur), bet dauguma populiacijos medžiagų apykaita-kalorijų sudeginimo efektyvumas skiriasi tik tiek – 200-300 kalorijų per dieną. T.y. gali būti, kad tikrai tavo kūnas lengviau kaupia riebalus, bet ne tiek lengviau, kad tai galėtų tapti pasiteisinimu kodėl valgai nesveikai ar nesportuoji. Juolab, kad puikiai žinai ir tai, kad sportas suaktyvina medžiagų apykaitą, paėmus elementarų tyrimą su japonų vyrais, kuris parodė, kad net vidutinis fizinis aktyvumas gali padidinti medžiagų apykaitos kalorijų suvartojimą per dieną 600 kalorijų (ne per treniruotę, o per visą dieną) – taigi elementariai sportuojant ir nepersitreniruojant, renkantis laiptus, o ne liftą, išeinant pasivaikščiot – ne tik, kad išlygini “genų neteisybę”, bet ir dar gali aplenkti tuos “laiminguosius ektomorfus”:)

 

Žinoma, genai turi labai didelę įtaką tiek mūsų išvaizdai, tiek mūsų organizmo funkcionavimui, BET tai, ką renkiesi kasdien – sėdėti ar judėti, grįžus namie leisti laiką prie televizoriaus ar išeiti į lauką, eiti tvarkytis ar eiti patogiai atsisėsti su knyga, valgyti tą ar aną, kiek to ar ano valgyti ir t.t. ir panašiai. Faktas kaip blynas – genetiškai mūsų medžiagų apykaita skiriasi apie 200-300 kalorijų – tik galit pastebėti, kad labai stipriai skiriasi gyvensena, mityba ir aktyvi veikla. Gerai pagalvok apie kokią lieknąją draugę, kuriai visad pavydėjai greitos medžiagų apykaitos – gal kartais ji valgo daug, bet išlaiko sveikus didelius tarpus tarp valgių ir neužkandžiauja? Gal ji aktyviai leidžia laisvalaikį? Arba labai mėgsta namie tvarkytis? Net ir gaminti valgyti? Gal valgo sveikus pusryčius? Gal nemėgsta vakarienės ir vietoj jos tik kažko užkanda? Gal geria mažai kavos ir geriau daug vandens? Absoliučiai kiekvienas dienos pasirinkimas prisideda ir prie Tavo sveikatos, ir prie Tavo išvaizdos, ir Tu pats iš savo pasirinkimų padarai iš savęs arba endomorfą, arba mezomorfą:) (beje pridėsim, kad taip - būna išimčių ir tikrai būna tingių, nesportuojančių, daug ir nesveikai valgančių, tačiau lieknų žmonių, bet mes pabrėžiam - lieknų - nes tai jokiu būdu nereiškia, kad jų sveikatos neįtakoja nesveika mityba ar sportinis neaktyvumas).

 

Su absoliučiai kiekvienu dienos pasirinkimu Tu pasirengi kuo būsi – ektomorfu, endomorfu ar mezomorfu. Na gerai – galbūt iškritai iš daugumos populiacijos ir vistik tavo medžiagų apykaita veikia lėčiau nei tarkim tavo geriausios draugės, lėčiau kokiais 400-500  kalorijų (eina sau – čia geri dar vieni pietūs!), BET užtenka aktyviau leisti dieną ir reguliariai sportuoti – ir šis skirtumas dingsta. Dar pridėk mitybą sveiku maistu. Išlaikyk tarpus tarp valgymų. Grįžus namo daugiau pasitvarkyk, pasivaikščiok, pažaisk su vaikais, gerk daug vandens, galų gale pasimylėk su vyru – žiūrėk ir esi ektomorfas:D Rinkis gyventi sveikai dėl savęs, o ne lieknai dėl savo išvaizdos:) 

 

MONŲ MONŲ VERDIKTAS – teorija nesąmonė, lipdykit savo gyvenimus remiantis sveikais pasirinkimais, o ne nepagrįstom teorijom:)

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Please reload