Fake news

Taigi, turbūt visi kasdien susiduriame su dideliu informacijos, žinių ir naujienų kiekiu. Viskas aplink tapo greita, svarbu šią minutę ir pasenę kitą.


Ir nu būkim biedni, bet teisingi, telefonų mes nepaleidžiam iš rankų, retą dieną (gal net pusdienį) išgyvenam be kompiuterio. O visi naujienų portalai skelbia naujienas kas kelias minutes. Žinių srautas – didžiausias kada nors buvęs, ir jis tik didės.


Paskutiniu metu (na kaip paskutiniu, jau keli metai) stebime įdomų reiškinį – darosi vis sunkiau atskirti skelbiamų naujienį tikrumą ir atitikimą ne tik realybei, bet, kas svarbiausia moksliniams faktams ir tyrimams. Rodos, turėtų būti atvirkščiai – turime tokius kiekius infrtmacijos, nebereikia vaikščioti į bibliotekas – tiesiog pasigooglini kelis skirtingus informacijos šaltinius. O bet tačiau... Visų pirma, visi žinom, jog 24h per parą per mažai, ypač kai kalbame apie šaltinių tikrinimą. Nu o kam? Juk vien straipsnio antraštė gražiai skambėjo, ir nu gi kartais net nereikia skaityti straipsnio, ane?


Ir kas įdomiausia, buvo net atlikti tyrimai šia tema, kurių metu buvo analizuojama, kodėl žmonės patiki klaidinga infomacija. Ir žinot, kas įdomiausia? Ne, jie netingi ieškoti informacijos. Jie yra išsilavinę, domisi naujovėmis, analizuoja daug literatūros šalinių, tiesiog yra vienas didelis skirtumas, ka jie daro kitaip. KAIP analizuoja informaciją – pasirodo, visą informaciją galima analizuoti dviem būdais:

  • Kaip gydytojas – kuris ieško įvairiausios informacijos (nebūtinai atitinkančios jo pradinį įsitikinimą), ir įvairių kokybiškų mokslinių tyrimų, pagrindžiančių (arba ne) jo teiginį).

  • Kaip teisininkas – kuris ieško visų įrodymų, kurie kuo labiau pagrįstų jo teiginį, ir patvirtintų jį. Ir tuo pačiu (kas yra blogiausia) nekreipia dėmesio į visus jo teiginiui prieštaraujančius įrodymus. Ir kas įdomiausia, nekreipiamas dėmesys į kiekybinius rodiklius (pasitikima vienu mažu tyrimu, ir atmetami dideli tyrimai).

Tai va, toks paprastas būdas, tiesiog viskas vyksta tavo galvoje. Gryna psichologija – juk mes visi mėgstame būti teisūs, ir na ar nėra smagu rasti teiginius, kurie pagrindžia tavo teisybę? Smagu. Tačiau, ar tai teisinga, ar tikra? Kažin.. Ir šiais informacijos pertekliaus laikais, yra labai svarbu mokėti kritiškai atsirinkti šaltinius, ir ieškoti tos tikros teisybės - ne man ir ne tavo.

#fakenews

Related Posts

See All