Bėgimas

Iškart iškart norime pagirti išbandytą treniruotę su bėgimo klubo I RUN įkūrėjais Egle ir Aurimu: Milda bėgioja jau šešis metus ir vis rezultatai negerėja (aišku porą pertraukėlių dėl vaikų teko padaryt:D), bet vistiek daugiau mažiau stabilus greitis ir laiko rezultatai, na ir kirbėjo ta mintis, jog kažką ne taip daro, kirbėjo kirbėjo, bet iš kitos pusės - ką čia ne taip daryt? Bėgt moka jau dviejų metų vaikas:)) Ir bam - po pirmos treniruotės sekančią dieną laiko rezultatas vienam kilometrui pagerintas puse minutės - čia labai daug, čia yra tiesiog naujos technikos pritaikymas, kuris visai paprastai suveikė sutrumpindamas laiką puse minutės. VAU! Taigi, jei bėgioji - gali būti, kad kaip ir Milda - nemoki bėgiot. Gali būti, kaip TU, kaip Dovilė - bėgiojai tik mokykloje, paskui ilgą laiką norėjai pradėti vėl bėgioti - bet rasdavai n+1 pasiteisinimą (mažai laiko, neturi tinkamų batų, nežinai nuo ko pradėti) ir tada imi ir užsiregistruoji į 10 km bėgimą ir pradedi bėgioti. Tik kadangi Dovilė pradėjo bėgioti tiesiog taip paprastai - imdavo ir išbėgdavo - tai padarė kelias klaidas - visų pirma klaidingai pasirinko savo tempą (pradžioje treniruotės palaikydavo jį gana aukštą) ir dėl to greitai pavargdavo ir nubėgdavo vos 3 km. Tad verta verta ir dar kartą verta kreiptis į BĖGIMO trenerius:) asmeniškai išbandžiusios tikrai rekomenduojam Eglę su Aurimu, o daugiau apie juos, patį bėgimą ir klubą šiame interviu:) Beje tai pirmas mūsų darytas interviu...bėgant:D penki kilometrai - ir apkalbėta beveik viskas:)) O straipsnį apie bėgimą galite rasti čia.

Kokia treniruotė geriau - ilga ar trumpa?

Aurimas: Jeigu dėl svorio - ilga, bet ir šiaip ir širdžiai - kam vargti dešimt minučių, jei geriau gerinti ištvermę ir treniruotis ilgiau, bet lėčiau. Turit mėgautis.

Ar reikia nusipirkti labai brangius kedus - reikia ar nelabai?

Aurimas: Brangumas ne pagrindinis kriterijus, bet šiaip dar labai priklauso kur pirksi - bėgikai žino, kur pirkti geriausia ir pigiausia. Bet geros avalynės reikia, bet vėlgi - tai nebūtinai naujausio modelio, nebūtinai jums gražūs - išvis pagal naujausius tyrimus būtų puiku jei sportbačiai būtų pagal jūsų pėdą atitaikyti. Žmogus stato pėdą arba neutraliai, arba į vieną, arba į kitą šoną pakrypusiai - pagal tai reikėtų pasirinkti sportbačius. Būna netgi klinikos parduotuvėse, kur ištiria koks modelis konkrečiai jums tinka.

Ar mankštas reikia daryti prieš ir po?

Aurimas: Po tikrai reikia, o prieš.. prieš gali būti toks aktyvesnis pajudėjimas: kaip ir šiandien mes, lengvai įbėgom į kalniuką ir užlipom laiptais. Einant galima pasukti rankas, kaklą, tiesiog suaktyvinti kūne kraujotaką ir pradėti bėgti lengvai.

Kiek turėtų trukti treniruotė? Ar pusės valandos užtenka?

Aurimas: Ir gerai, ir gal trumpai. Žiūrint ko jūs norit - jei jums užtenka, jei nesiekiat kažkokių aukštų rezultatų, nenorit profesionaliai varžytis varžybose - tada tikrai užtenka. Mūsų treniruotės trunka visada bent valandą: bet mes nebūtinai bėgam visą valandą, tarkim galim bėgti ir tą patį pusvalandį, bet paskui seka mankšta, raumenų stiprinimo pratimai. Tarkim tempimo pratimai turi trukti 15-20 sekundžių - nes nuo bėgimo vistiek raumuo sutrumpėja, po to reikia jį ištempt, kad nebūtų traumų. Mėgstam įtraukt ir pratimus laiptais, reikia stiprint raumenis. Vien tik bėgti tikrai neužtenka - ypač siekiant kažkokių rezultatų. Čia ir traumų prevencija gaunasi.

Jei aš noriu ne nubėgti, o greičiau nubėgti 10 kilometrų - kaip ruoštis?

Aurimas: Va tada ir prasideda: reikia žinoti atskaitos tašką, koks buvo greitis ir kiek norima jį pagreitinti.

Paprastai greičiau bėgti mums neužtenka, kažkaip neveikia - tad ką daryti?

Aurimas: Jei siekiama greitesnio laiko - tada tiesiog paprastų krosų neužtenka. Yra įvairiausių pratimų, pavyzdžiui, bėgimas su pagreitėjimų intervalais: bėgam penkiolika minučių, kūnas išyla, tada minutę bėgam tikrai greitai, tada tris minutes krosiukas, vėl minutė greitai - ir taip kaitaliojam, bet labai įvairiai tą galima daryti - galima ir po 30 sekundžių, ir po dvi minutes, ir visaip. Norint tikrai gero rezultato vien pakentėt ir pasistengt greičiau bėgti neužtenka - reikia daugiau dirbti, daryti specifines treniruotes. Aišku, krosai turėtų būti, bet tik kaip dalis treniruočių. Pusė valandos tada mažoka. Per savaitę užtenka bėgti 4-5 kartus, viena diena turėtų būti poilsiui. Dar galima treniruotis tempo bėgimais: bėgti greičiau nei turi tikslą, bet trumpesnį atstumą nei bėgsi. Tarkim tikslas 4,5 min greitis bėgant 10 kilometrų - tada reiktų bėgti tarkim 4 kilometrus, bet palaikant 4,2 minučių greitį.

Eglė: Bet trenerio tikrai labai reikia, nes pats visai savęs nematai ir išvis daugko nežinai.

Aurimas: Taip taip, kartais ir pristabdyt reikia, nes visi iškart nori greitai ir daug bėgti. Būna vieną dieną išlekia - nubėga per toli, per greitai ir kitą dieną guli lavonas, tada savaitę nebėgioja, o turi būti tęstinumas - geriau lėčiau ir ilgiau, po truputį tobulėjant, o ne norint staigių rezultatų. Juolab, kad geri rezultatai ateina ne per krosą ar greitesnį bėgimą, o per specialias treniruotes, pratimus, kartais tokias treniruotes, kad grįžti mėlynas.

Ar reikia treniruoti kitas kūno dalis? Presą, nugarą, rankas?

Aurimas: Taip, būtent. Presas, nugara yra pagrindas. Minimum tris kartus reikėtų treniruoti, kad ir namų sąlygom, nebūtina jokių sporto klubų. Ir būtinai daryti lygiagrečiai: ir presui, ir nugarai. Visi daro presui, o nugarą pamiršta. Nugarą žmonės net nežino kaip treniruoti.

Eglė: O juk yra išvis universalūs pratimai ir presui, ir nugarai.

Aurimas: Jei netreniruoji preso ir nugaros, gali atsirasti disbalansas - bėgi šiek tiek kažkaip pakrypęs, nuo to pradeda tarkim skaudėti kelį - tada atrodo o nuo bėgimo, o iš tikro, tiesiog nedirbta su nugara ir dėl to atsirado tokie skausmai.

O ar blogai bėgti ant kieto paviršiaus?

Aurimas: Manau jei avalynė tvarkoj ir nesudėvėta - tada viskas gerai. Juolab, kad dabar gyvenimo tempas toks, kad arba bėgi į parką, arba tikrai kasdien neprivažinėsi į mišką jei netoli jo negyveni. Aišku, kuo didesnis greitis tuo didesnė atatranka - tad jei bėgate tiesiog krosą, tada viskas tikrai gerai, bet jei aukštų rezultatų siekiant - būtų galima ir pakaitaliot dangą.

O Jūs turit kitus darbus?

Aurimas: Oi turim turim, čia vien iš klubo neįmanoma išgyvent. Aišku, situacija vis gerėja: jei prieš penkiolika metų būdavo bėgu, o kaimynai stoja su mašina pasisiūlyt pavežt, tai dabar jau požiūris kitoks. O prieš penkiolika metų net nesitikėjom, kad tas bėgimas taip atgims, aišku, nuo pat pradžių skatinau žmones bėgiot, kad ir per interviu..

(reklaminė pertraukėlė - nubėgom tris kilometrus ir Aurimas pasitikslina ar Dovilė gali toliau bėgti, nes ji visad bėga tris kilometrus.. Dovilė sako, kad gyva:)) ir Aurimas nusprendžia - darom šiandien Dovilės rekordą:)) ir beje - rekordas padarytas, penki kilometrai įveikti:)

O kaip sugalvojote klubą įkurti? (Klubas įkurtas pernai metais)

Aurimas: Mane paskatino tai, kad pradėjo kurtis klubai, kurių įkūrėjai bėgioja vos kelis metus, kai aš bėgioju penkiolika metų. Žinių turiu, patirties turiu, žmonių atsirado, kurie norėjo treniruotis, va kad ir Eglė - pradėjo pas mane treniruotis. O norėjosi žmonėms padėti bėgioti teisingai.

Eglė: Taip, nes kai informacijos neturi tai ir traumos prasideda.

O kokios pagrindinės klaidos? Kad persitempia žmonės?

Aurimas: Taip. Dažnai varo, kad tik varyt, svarbu daug ir greitai. Gerai jeigu nieko neatsitinka, bet šiaip taip galima greit ir traumą patirt. Pradedant bėgioti reikia kantrybės. Reikia, kad organizme dėliotųsi kilometražas.

O kiek laiko reikia treniruotis maratonui?

Aurimas: Aš jau vienam interviu sakiau, kad maratonas tai distacija, kurioje jau tikrai atsispindi tavo darbas - tai, kiek įdėjai. Penkis kilometrsu dar gali kažkaip prasirident, o maratoną jau reikia dirbti, kad normaliai įveikti. Jeigu taip pradėjus bėgiot...gal po trijų metų būtų galima bėgti maratoną.

Tik po trijų metų?? Galvojom pusmečio užtektų..

Aurimas: Na taip.. Aišku prabėgt gal ir prabėgtumėt po pusmečio, bet vėlgi tada viskas ant ribos, traumų didelė rizika.

Aišku.. Na o, Egle, kiek tu sportuoji?

Eglė: Kažkada pagrindinis mano sportas buvo taikvando, bet paskui prasidėjo problemos su keliais, tiesiog atsitrankiau:) tada nesportavau.. ir vėliau nuėjau į boksą. Bet dar vėliau kolegė pasiūlė sudalyvaut maratone dešimt kilometrų: aš aišku didi sportininkė sutikau ir vos nenumiriau bėgdama (juokiasi), nubėgau per 56 minutes. Ir turbūt tas užkabino, azartas paėmė. Ir pradėjau ne treniruotis normaliai, o po varžybas važinėt. Ir gerai, kad draugas pasiūlė kreiptis į Aurimą. Parašiau jam ir va tada prasidėjo normalus bėgimas. Tada, kai Aurimas pradėjo man planus dėliot - tie rezultatai iškart į viršų, iškart. Iš tikrųjų iš pradžių Aurimas man tikrai stabdė, treniruotes padarė visai kito lygio ir taip vienam Nidos maratone laimėjau pirmą vietą 21 km distancijoje. Va aš tikrai žinau, ką reiškia treneris normalus ir normalus treniruočių planas.

O kaip nusprendėt tą daryti oficialiai? Juk Jūs viešoji įstaiga dabar.

Aurimas: Na mes norim ne tik treniruotes daryt, bet ir projektus daryt, ir daugiau į socialinę veiklą eit.

Eglė: Tarkim turėjom idėją su vaikais dirbti, su žmonėmis, kurie turi sveikatos problemų.

Aurimas: O per viešąją įstaigą daryti paprasčiau. Turim ir daugiau idėjų.

O Jūs klube organizatoriai esat tik dviese?

Eglė: Taip, bet mūsų treniruočių branduolys visada kartu, treniruotėse išvis vis vyksta toks brainstorming'as, tiek idėjų ir iš besitreniruojančių kyla. Daug bendraujam su visais, turim savo chat'ą, ten ir receptais keičiamės, ir naujais pirkiniais, viskuo;)

Aurimas: Šiandien va visi susitinkam pirty.

Eglė: Tokia kaip šeima gaunamės. Ir norim tik augint mūsų klubą.

Aurimas: Va kad ir rytoj treniruotė ABC pavadinta - jau tiems, kurie visai visai nebėgę, nori pabandyt, bet visai visai nežino nuo ko pradėt. Ir treniruotė nemokama.

O kas tada mokama?:)

Aurimas: Mes turim klubo mokestį - 40 eurų į metus. Jei žmogus nori stot į klubą..

Eglė: Tas mokestis yra visai minimalus, jis tam, kad klubą organizuot tikrai yra reikalų, o plius va organizuosim stovyklą - ten daug reikalų.

Aurimas: Labai norim šiemet tokią padaryt, taip pat norim padaryt jaunų šeimų su vaikais stovyklą. Ten tarkim Eglė treniruotųsi su tėveliais, o aš su vaikais užsiimčiau.

Eglė: Reikia pamatyt kaip Aurimas moka užsiimt su vaikais.

Aurimas: Savo tris turiu - tai ir moku bendraut:)

Tris vaikus?

Aurimas: Taip, trejų, dviejų ir trijų mėnesių.

Oho. Oho:) Būtinai organizuokit stovyklą! Jaunoms šeimoms būtinai:)

Aurimas: Taip taip, jau ir sodybą nusižiūrėję, ten ir sveikais pusryčiais nori pasirūpint.

Eglė: Ir būtų turbūt per ilgąjį savaitgalį. O šiaip turim planų ir Portugalijoj ar Italijoj stovyklą suorganizuot:)

Ir į tokią norėtumėm:D

Super:) Mus įtikino - atrodo bėgt visi mokam, bet iš tikro nemokam. Elementariai pasibandyt vieną kartą juk nieko nekainuoja, rašykit Eglei ir Aurimui į klubą I RUN: suteiks visą informaciją, gal prisijungsit prie bendros treniruotės, gal susitarsit dėl individualios, gal atsakys į rūpimus klausimus, gal planą sudarys - labai šilti žmonės (juk šiaip ir sakoma, kad bėgikai geri žmonės;). Treniruojasi jie kartu pirmadieniais ir penktadieniais nuo 18val Dainų slėnyje Kaune (žiemą lengvosios atletikos manieže). Treniruotės nemokamos, bet yra vienkartinis metinis mokestis (40eur). Norintys labiau pasiruošti ir turintys didesnių reikalavimų sau ar planuojantys varžybas, gali įsigyti sporto planus, kuriuos kas mėnesį sudaro Aurimas, klubo nariams kaina 20eur, ne klubo nariams 40eur. Išskiriam, kad tai ne šabloniai planai, o jie atsižvelgia į sportininko tikslus, amžių, lytį, fizinį pasiruošimą, savijautą, mėnulio fazę ir n+k veiksnių. Koreguojama pagal sportininko tobulėjimo greitį ir esamą būklę. Tai leidžia pasiekti maksimalius rezultatus be traumų ir savęs žalojimo. Taip pat I run organizuoja sporto stovyklas Lietuvoje ir užsienyje (planuoja daryti ne tik šeimų su vaikučiais, bet ir pradedančiųjų ir patyrusių sportininkų). Kiekvieną mėnesį rengia varžybinio pobūdžio treniruotę Kačerginėje, kur savo jėgas gali išmėginti visi norintys, o po varžybų aptarti rezultatus ir pasišnekučiuoti prie arbatos ir sausainukų:). Neužilgo jau turėsi savo klubo aprangas, kurias išskirtinai I RUN sukūrė A.Pogrebnojus

Eglė: Kviečiame visus prisijungti prie mūsų teisingų treniruočių ir tapti sveikesniais, laimingesniais ir greitesniais. Kilus bet kokiems klausimams galite kreiptis į mane - Eglę Sakalaitę tel 861561126 arba Aurimą Skinulį 867547577, rašyti mums asmeniškai FB arba į bėgikų klubo I RUN paskyrą.

O čia dar akimirkos iš treniruotės:

#bėgiojimas #judamkrutam #atrasksavosportą #sportorūšys #sportassveikata #tekssportuot #fizinisaktyvumas