Kodėl valgyti vietinius produktus yra gerai?

Sakėme, kad grįšime prie temos apie sezoniškumą ir regioninio maisto valgymą. Tokia, sakytume, labai gražiai plintanti mada rinkti vietinius, atsakingai užaugintus produktus - tik mes kaip visada norime paaiškinti, kodėl rinktis lietuvišką mums, lietuviams, yra gerai, nes "kai žinai kodėl, lengviau prilimpa":)

SVEIKIAU - dar vasario mėnesį kalbėjome apie tai kaip sandėliuojamos daržovės ir vaisiai praranda vitaminus ir mineralus, ilgai transportuojant vyksta absoliučiai tas pats - tad renkantis šviežesnius vietinius produktus tiesiog darai sau gerą - tu tiesiog gauni daugiau vitaminų ir mineralų. O kur dar dažnai ir skonis geresnis.

Taigi SKANIAU - įsivaizduok, kad jeigu ūkininkas parduoda vietinį produktą - jis jį nuskina jau pačiam prinokime, gal šiek tiek anksčiau, bet vaisius ar daržovė jau kupinas skonio, saulės, mikroelementų; o kai prekybininkai veža daržoves ar vaisius iš toli - jie nuskinami dar toli toli iki sunokimo, kad noktų transportavimo ir sandėliavimo metu.

Ir darkart SVEIKIAU - daržovės bei vaisiai, kurie auginami tolimoms užsienio rinkoms ir skirti atlaikyti ilgas keliones ir sandėliavimus ir auginami kitaip, jie daugiau tręšiami ir purškiami.

SAUGIAU - kur tau nusipirkti pomidorą tiesiai iš jį užauginusio ir gal net nuskynusio ūkininko, o kur valgyti pomidorą, kuris apkeliavo visą Europą ir tikrai turėjo daugiau šansų kokį grybą pasigaut:))

POMIDORAI MAŽIAU KELIAUJA - jiems gal ir liūdniau, bet visam pasauliui nuo to geriau, nes įsivaizduok kiek mes sudeginam degalų vien dėl to, kad trūks plyš kiaurus metus turim turėti paprikas, pomidorus, avokadus, ananasus ir visas kitas mums nebūdingas gėrybes. O žinai, kas juokingiausia? Kad dar visą žiemą burbam: pomidorai plasmasiniai, mango išvis Lietuvoje gero nebūna, agurkai be kvapo. 250.000 tonų dujų išgaruoja dėl mūsų įgeidžio valgyt viską kiaurus metus- t.y. lygu 40.000 automobilių. Dabar yra visiškai normalu, kad maistas turi keliauti 2000-4000 kilometrų, kad patektų pas mus į parduotuves, bet ar tikrai tai normalu?

REMI VIETINIUS ŪKININKUS - žinom žinom, kad lietuvis džiaugiasi, kai kaimyno tvartas dega, bet tai yra gryna netiesa ir šmeižtas ir mums labai smagu vieni kitiems padėt:) taigi viena labai gera priežastis remt ne lenkus/ispanus/brazilus (nors mes prieš juos nieko neturim), o savo lietuvius:)

GERAI DIRVAI - jei vistik remi vietinius ūkininkus, jei tokių kaip Tu daugiau - reiškia ūkininkai pradeda stengtis pagaminti platesnį spektrą daržovių, vaisių ir grūdų - o tas, kiek skaitėme, gerai dirvai, kai ji nenualinama auginant tą patį per tą patį.

VYSTOSI GAMYBA - tie ūkininkai, kurie pradėjo sėkmingai pardavinėti įvairias daržoves vasarą, dažnai žiemai galbūt pradeda kažką raugti ir pasiūlyti papildomų produktų, ne tik žalių daržovių.

KYLA EKONOMIKA - žinoma, kad perkant prekę lietuvišką pinigai lieka Lietuvoje, galbūt atsiranda ir darbo vietų, galbūt vystosi gamyba - viskas tik į gera:)

MAŽIAU ŠIUKŠLIŲ - natūralu, kad dalis daržovių ir vaisių vistik sugenda transportavimo metu ir jie išmetami - šiukšlės. Dar toks niuansas, kad neretai užsienio daržovės ir vaisiai būna ir supakuoti papildomai, ypač jei jie brangesni, - ir vėl - šiukšlės.

AKIS į AKĮ - čia jau mums toks privalumas, kad labai smagu, net šeimos atrakcija tampa nuvažiuot į turgų ir ten dar ir šnektelt su ūkininkais, kas naujo, kas gero, kada bus gerų lašinių, o kada jau prasidės braškės:)

Mūsų siūlymas - jau galima pirkti lietuviškus produktus, taigi marš į turgus ir remiam ūkininkus, o artėjant šaltajam sezonui pradėsim mokytis valgyti sezoniškai: kažko užsipikrit žiemai, kažko užsiraugti, kažko gal pasidžiovinti - pabandom?:)