Pasninko diena

Turbūt pastebėjote, kad dažnai mūsų organizmas atrodo visąlaik turi kažką virškinti - pusryčius, tada užkandį, tada pietus, tada vėl užkandį ir t.t. Iš tiesų virškinimas visąlaik dirba, net ir naktį - jis stengiasi suvirškinti visą tą maistą, kurį mes suvartojame. Todėl duoti virškinimui pailsėti atrodo gan logiška. Juolab, kad mūsų nuomone dažnas šiuolaikinis žmogus (tame tarpe ir mes) suvartojame daugiau kalorijų nei tikrai reikia pagal mūsų fizinio aktyvumo lygį - tad apsieiti be maisto vieną dieną per savaitę darkart logiška:)


Pasninkavimas yra visų pirma stipriai susijęs su religija. Jei šiandien daug žmonių pasninkavimą sieja su sveikata ar svorio metimu, anksčiau tai buvo grynai grynai religinis dalykas. Gamtoje gyvūnams yra natūralu pasninkauti susirgus - tad vienas iš pasninkautojų argumentų yra tai, kad natūralu duoti organizmui laiko save išvalyti ir paspartinti gyjimo procesus.
Kas gero iš to pasninkavimo?


Kai mūsų organizmas neturi, ką virškinti, jis nukreipia energiją į kitus procesus, prasideda organizmo prasivalymas - bent jau taip teigia pasninkavimo šalininkai.

Pagal kai kuriuos tyrimus pasninkavimas padeda sutvarkyti cukraus kiekį kraujyje, padeda hormonų susireguliavimui, virškinimui ir pan.

Pasninkavimas turi tokią pačią įtaką augimo hormonams kaip ir miegas ar intensyvus sportas.

Gyvūnų tyrimai rodo, kad pasninkavimas ilgina gyvenimo trukmę - tas kol kas neįrodyta su žmonėmis.

Taip pat pasninkavimo diena pagreitina riebalų skaidymo procesą.

Sumažėja gliukozės kiekis kraujyje.

Sulėtėja uždegiminiai procesai organizme.

Tyrimai su pelėmis ir žmonėmis parodė, kad pasninkavimas gali padėti imuninei sistemai: prasidėjus pasninkui baltųjų kraujo kūnelių sumažėja, bet paskui jų pradeda daugėti, gaunasi toks lyg imuninės sistemos pastiprinimas.

Sako, kad pagreitėja mąstymas, pagerėja dėmesio sukaupimas.


Pasninkavimas vieną dieną per savaitę, o gal... kas antrą dieną?


Dar vienas metodas pasninkavimui yra viena diena pasninko, viena diena valgymo, viena pasninko ir vėl viena diena valgymo, ir taip vėl ir vėl ir vėl.. Kas liečia svorio metimą - rezultatas lygiai toks pats kaip ir laikantis kalorijų mažinimo dietos. Mums pačioms atrodo gana keistas jausmas, nes kiek skaitėme atsiliepimų - tą valgymo dieną dažnai žmonės persivalgo, valgo nesveiką maistą, be to - prie pasninkavimo nepripranta, todėl kas antra diena vis būna sunki. Tokio būdo pačios ir nebandysim, ir nerekomenduosim. Tyrimas Čikagoje, kuriame dalyvavo antsvorio turintys žmonės suskirstyti į tris grupes, parodė, kad tiek kalorijas sumažinusi grupė, tiek tie, kurie kas antrą dieną suvartodavo 25% rekomenduojamos kalorijų normos numetė maždaug vienodai svorio. T.y. per metus laiko apie 6% savo kūno svorio.


Patarimai pasninkautojams:


-Valia:))) tiesiog turi užsispirti, kad tądien nevalgysi, gersi daug vandens, galbūt žolelių arbatos, bet maisto neliesi.

-Pasirinkti gerą dieną - tą dieną kai nėra intensyvios treniruotės, tą dieną, kai neini į gimtadienį, tą dieną, kai nebus namuose svečių ir pan - kad nebūtų trukdžių, pagundų ir sunkumų;

-Gerti daug daug daug vandens, du litrai yra absoliutus minimumas. Juk nori, kad tavo žarnynas gerai prasivalytų tad reikia, kad jam padėtum su trupučiu praplovimo:) plius, aišku, pasninkavimo metu vanduo yra...tavo maistas:)

-Pasninkaujant ypač paaštrėja uoslė - tą pasakoja dažnas pasninkavimą išbandęs, tad susitikti su drauge McDonalde arba netgi eiti apsipirkti į Maximą ir vaikštinėti po konditerijos skyrių nelabai gera idėja, toks lengvas mazochizmas:))

-Negerti kitokių gėrimų: na iš tiesų, žmogus be maisto gali išgyventi savaites, tad vieną dieną - tikrai įmanoma, tik valios klausimas. O jei gersi sulčių kokteilius, kefyrą ir pan - vis tiek duosi virškinimui darbo, tad pasninkas praranda dalį prasmės.

-Po pasninko dienos rytą gerai pradėti su lengvu maistu, termiškai apdorotom daržovėm ar vaisiais. Kad nebūtų iš pat ryto BAM, pailsėjai?? Še tau kepsnys!