Apie "Vegfest LT". Interviu su Vente Viteikaite.


Jau birželio 10 dieną Vilniuje įvyks "Vegfest LT" vasaros festivalis. Jis vyks prekybos ir pramogų centro VCUP 5 aukšto terasoje, nuo 10:00 iki 18:00. Įėjimas nemokamas :)

Tai renginys, skirtas visiems, kuriems rūpi sveika mityba, augalinė mityba, veganizmas ir... įvairios naujienos! Šis festivalis sėkmingai vyksta jau trečią kartą, ir ta proga pakalbinome festivalio "Vegfest LT" sumanytoją Ventę Viteikaitę.


Kelinti metai vyksta „Vegfest LT“? 4Fo Studio nuotrauka


Du pirmieji „Vegfest'ai“ įvyko pernai – rugsėjį buvo surengta „Vegfest LT“ rudeninė, o gruodį – kalėdinė mugė.


Kodėl kilo tokia mintis jį organizuoti?


Idėją organizuoti „Vegfest LT“ atsivežiau iš užsienio – Vakaruose veganams skirti festivaliai, mugės rengiami jau daugiau nei trisdešimt metų ir sutraukia didžiausias minias. Pajutau, kad Lietuvoje veganų bendruomenė jau pakankamai didelė, tad panašiam renginiui jau pribrendo metas ir čia.


Kaip įsivaizduojate „Vegfest LT“ po kelerių metų? Ar yra planų jį dar plėsti?


Tikiuosi, kad jis didės, ateityje taip pat planuojame jį rengti kituose miestuose, o dar keletos metų bėgyje norėčiau surengti ne publikai, o verslo kontaktams užmegzti skirtą veganiškų produktų parodą, kuri aprėptų ne tik Lietuvos, bet ir kaimyninių šalių gamintojus.


Ar auga pirkėjų susidomėjimas? O kaip su dalyviais? Ar Lietuvoje daugėja gaminančių sveikai/vegetariškai/veganiškai?


Taip, veganizmu bei augaline mityba domisi vis daugiau žmonių, tad tiek paklausa, tiek pasiūla didėja. Lietuvoje gaminančių veganišką maistą dar mažoka – gerokai atsiliekame net nuo Latvijos bei Estijos, o ką jau kalbėti apie tokias šalis, kaip Jungtinė Karalystė, Vokietija, ar netgi Lenkija, tačiau padėtis po truputį taisosi.


Kokius naujus gamintojus ar pardavėjus pamatysime šiemet?


Šių metų renginyje dalyvaus beveik šimtas dalyvių – dvigubai daugiau nei pirmajame. Dalis jų bus jau matyti, tačiau turėsime ir nemažai naujokų. Prie renginio pirmą kartą jungiasi veganiški restoranai ir kavinės „Gyvas baras“, „Balti drambliai“, „Vegan RawHouse“, „Šmiki šmaki“, „Antras aukštas“, „Ridikas“, sveiko maisto parduotuvės „Biosala“ ir „Livinn“, stambios įmonės – Vilniaus majonezo gamykla, „Orkla Foods Lietuva“, „Vičiūnai“, krūva nedidelių naujučių verslų ir kaip niekada daug – gamintojų iš užsienio.


"Vegfest LT" archyvo nuotraukos


Be mugės taip pat vyks paskaitos, maisto gaminimo pamokos, degustacijos.


Estijos gyvūnų teisių aktyvistė Kristina Mering skaitys pranešimą apie kailių pramonę, kuri itin žiauri ne tik žvėreliams, bet ir savo darbuotojams, lektorė, knygų autorė Kotryna Cikanauskienė pasakos kodėl veganizmas – ateities mityba, Rytų filosofijos tyrinėtojas bei populiarintojas Tadas Snuviškis kalbės apie veganizmo ištakas Senovės Indijos kultūroje, o treneris Ignas Bakėjus patars kaip maitintis intensyviai sportuojant.


Be to, įvairūs renginiai vyks ne tik renginio dieną, bet ir visą savaitę, o veganiškos bei veganams draugiškos maitinimo įstaigos tuo metu taikys nemažas nuolaidas.


Mes pačios esame įsitikinusios, kad "Vegfest LT" gal ir sukurtas vegetarams bei veganams, bet tinka ir mėsą valgantiems: juk ir jie gali rasti kažką sau skanaus (kad ir be mėsos) - ar tam pritartumėte?


„Vegfest'as“ tikrai nėra skirtas tik veganams – iš tiesų apklausų duomenimis, tarp atėjusiųjų į mūsų paskutinį renginį tik mažiau nei 20% buvo veganai – vadinasi, jis įdomus ir kitiems. Kviečiame visus, kurie domisi veganizmu, augaline mityba, sveika gyvensena, gyvūnų teisėmis, ekologija ar tiesiog mėgsta išbandyti naujoves.


Gal išskirtumėt bent kelis dalyvius, kurių produktai būtų tinkami, o gal net specialiai sukurti vaikams?


Specialiai vaikams (tačiau tinka ir suaugusiesiems), buvo sukurti „Labu“ saldumynai. Vaikams tinkamą maistą be cukraus, baltųjų miltų ir hidrintų riebalų gamina ir „Vegan pipiras“ – nedidelį maitinimo verslą įkūrusi šeima pati augina du mažamečius vaikus. Natūralaus pluošto drabužėliais vaikams bei žaislais prekiaus „Jaukutis“.


Ar planuojate „Vegfest LT“ atvežti ir į Kauną?


Taip, šiemet „Vegfest LT“ tikrai vyks ir Kaune – rugsėjo 16 d. viešbutyje „Park Inn“. Jei renginys pasiseks, jį organizuosime ir kituose miestuose. Jau gavome kvietimą atvažiuoti į Klaipėdą bei Šiaulius.


#veganai #veganiškasmaistas #veganiškisaldumynai #kaiptaipveganu #valgyksveikiau #sveikasmaistas #vaikamsdžiaugsmas #skanaus