BALTYMAI. Kas? Kaip? Ir su kuo?

Baltymai. Paprastai apie juos daug negalvojam. Bet vat kai imi ir atsisakai mėsos - vienas pirmųjų klausimų būna 'iš kur dabar gausiu savo baltymus?'. Arba jei pasakai aplinkiniams, kad nevalgai mėsos, taip pat išgirsti tą patį - 'tai iš kur tu gauni baltymus?' Taip... Nes vat daugumai vis dar atrodo, kad vienintelis baltymų šaltinis yra mėsa.

Arba jei sportuoji, tai tikrai girdėjai, kad prieš/po sporto tau reikia baltymų - daug baltymų! Nes juk visi sportininkai taip daro. Nes juk to reikia, kad raumenys augtų.

Tai gi. Mes visada mėgstam viską išsiaiškinti ir suprasti. Iš pagrindų. Tad ir šįkart apie pačius baltymus - kas tai yra, kam mums jų reikia ir kur juos rasti :)


Tad baltymai. Kas tai yra? Visų pirma - jie yra visa ko pagrindas, nes pats baltymas yra viena iš tų esminių struktūrinių medžiagų, kurios sudaro gyvus organizmus. Na tarkim kad ir žmogus - 65% vandens ir 25% baltymų. Tai gi, visų pirma baltymai - svarbi statybinė medžiaga. Užtat ir reikalinga :)

Patys baltymai yra sudaryti iš amino rūgščių. Pačių amino rūgščių yra priskaičiuojama 25 (8 būtinosios ir 17 kitų). Būtinosios amino rūgštys taip vadinamos dėl to, kad jų organizmas pats negali pasigaminti, ir jas būtinai turime gauti su maistu. Iš principo, kiekvieną dieną su maistu mes turėtume gauti optimalų ir subalansuotą kiekį visų tų 8 amino rūgščių. Nes jei negauname su maistu ( o mūsų organizmas pats pasigaminti jų nemoka), vadinasi mums jų trūksta (iš esmės - trūksta tų 'statybinių medžiagų', kurios užtikrina optimalų mūsų gyvenimą ir funkcionavimą. Ir tada atrodo, na kam kasdien? Gal tiesiog užvalgiau didesnį kiekį - ir op. Ramu mažiausiai savaitę :) O štai čia ir prasideda amino rūgščių žavumynai - nes pasirodo, kad mūsų organizmas nelabai jau nori jų taip imti ir kaupti. O labiau nori vat taip kasdien šviežumos gauti :) Tad, nieko nepadarysi - teks rūpintis savo amino rūgščių atsargomis kasdien.

Ir kad būtų aiškiau - pateikiame visą amino rūgščių lentelę :)


Tai gi, ir kai suprantame principą, kad patys baltymai yra ne tik baltymai. Tai amino rūgštys (tiksliau - visas jų kompleksas), kurios yra reikalingos mums kasdien. Ir reikalingos ne bet kokios ir ne bet kaip, o tos būtinosios amino rūgštys. Va tada ir ieškome jų savo mityboje :) Va tada ir galvojame, kur jų yra ir kaip jų gauti. Nes dabar jau suvokiame, kad svarbus yra ne tiek pats baltymas, kiek tai iš ko jis sudarytas - kokį amino rūgščių kompleksą jis neša savyje. Ir net yrra toks vadinamasis pilnas baltymas. Taip ir yra vadinamas toks baltymas, kuris savyje neša visas 8 būtinąsias amino rūgštis. Būtent tokius pilnuosius baltymus mes ir turime įtraukti į savo kasdieninę mitybą.

Ir kur rasto tokių gerų pilnųjų baltymų? Taip, jų tikrai gali rasti mėsoje. Bet dar ne viskas! Jų taip pat yra žuvyje, kiaušiniuose, kinva kruopose, sojos produktuose, ankštiniuose.


Tai gi, mėsa yra tik vienas iš pilnaverčių baltymų šaltinių. Yra daugybė kitų - ir apie juos papasakosime jau visai netrukus, kitame straipsnyje :)

#baltymai #bemesos

Related Posts

See All