INTERVIU. Su Vente apie veganizmą.

Žinai, su Vente susipažinome beveik prieš metus. Kai ji mus pakvietė į augalinio maisto restorano "Alive" degustaciją - ten ir įvyko ta pirmoji pažintis ir pirmasis pokalbis, kurio metu ne tik mes pačios sužinojome apie gudriausius veganiškus ingredientus, bet ir apie tai, kad Ventė yra veganė jau ne vieni metai. Tačiau žinai, ji tikrai yra viena iš tų žmonių, kuri tikrai neperša savo nuomonės ir savo gyvenimo būdo aplinkiniams. Tad ir tuo metu vykęs pokalbis buvo toks labai lengvas ir gal net visai paviršutinis - vos paliečiantis pačią Ventę ir veganizmą. Tad atėjus lapkričio mėnesiui su savo didžiuoju iššūkiu, tikrai net nekilo minčių, ką čia pakalbinus. Grįžome pas Ventę :) Šįkart su daugiau ir gilesnių klausimų!

Vente, kada tau pirmą kartą kilo mintis atsisakyti mėsos? Kodėl?


Prieš maždaug šešerius metus susidomėjau sveika gyvensena ir atsisakiau alkoholio. Netrukus iš raciono ėmė nykti ir mėsa, pieno produktai, kiaušiniai. Tuo metu gyvenau Turkijoje, tad keisti mitybos įpročius buvo labai paprasta – čia ištisus metus gausu vaisių ir daržovių, viskas šviežia ir labai pigu. Galutinį žingsnį žengiau dar po metų – dalinausi butą su vegane, kuri paprašė, kad namuose nebūtų jokių gyvūninės kilmės produktų. Nebuvo sunku, nes tuo metų jų jau ir taip beveik nebevartojau.


Koks buvo tavo kelias į veganizmą?


Dar paauglystėje turėjau gerą draugą veganą, su kuriuo leisdavau daug laiko, tačiau tuo metu atrodė, kad veganizmas – per daug ekstremalu. Visgi, po kurio laiko pati pasukau šiuo keliu ir prie jo jau taip pripratau, kad net nebejaučiu, jog kažką darau kitaip nei kiti. Pagrindinės mano pasirinkimo priežastys buvo nenoras kenkti sau, gyvūnams bei mūsų planetai. Gyvūninės kilmės produktų žalą sveikatai pripažino net ir itin konservatyvia laikoma Pasaulio sveikatos organizacija. Mėsos gaminius ji priskyrė pirmosios kategorijos kancerogenams – šiai grupei priklauso ir tabako gaminiai, asbestas, radioaktyvieji elementai. Daug kas veganizmą renkasi dėl etinių sumetimų – gyvulininkystės pramonė yra itin žiauri, tačiau tai, kas dedasi fermose, nuo visuomenės akių kruopščiai slepiama. Dar viena svari priežastis rinktis veganizmą – gamtosauga. Žmonijos pomėgis valgyti gyvūninės kilmės produktus yra vienas pagrindinių veiksnių, lemiančių aplinkos taršą, beprasmį resursų eikvojimą ir klimato kaitą.


Kas buvo sunkiausia? Kas dar dabar yra sunku?


Sunku nebuvo. Net ir grįžus į daug šaltesnėje klimato juostoje esančią Lietuvą ar vėliau persikėlus į Angliją, tikrai neteko badauti, ko daug kas baiminasi. Sunkiausia yra neįsivelti į diskusijas su mitybos „žinovais“, kurie įsitikinę, kad veganams bei vegetarams gali pritrūkti „mėsos vitaminų“.


Kaip į tavo mitybos pokyčius reagavo artimieji?


Artimieji reagavo itin palankiai. Kuomet lankau tėvus, mama visuomet paruošia veganiško maisto, o į Angliją kartas nuo karto atsiunčia savo augintų daržovių ir vaisių, džiovintų obuoliukų, slyvų, svarainių, įvairių žolelių.


Kokius savo kūno ir savijautos pokyčius pati pastebėjai?


Pakeitusi mitybą jaučiuosi žymiai geriau – turiu daugiau energijos, miegas tapo gilesnis, žiemą nebesergu. Augalinė mityba gali apsaugoti nuo daugybės ligų – visų pirma, širdies ir kraujagyslių sutrikimų bei vėžio, taip pat nuo diabeto, osteoporozės, artrito, alergijų ir daugelio kitų.


Kokių pagrindinių mitybos principų laikaisi?


Laikausi nuoseklaus valgymo (angl. sequential eating) principų – pirmiausiai valgau skystus, po to – kietus produktus, pirmiausiai – žalius, po to – virtus, keptus. Tai palengvina virškinimą. Nevartoju jokių produktų, turinčių cheminių priedų. Vengiu cukraus ir glitimo, stengiuosi valgyti kuo daugiau termiškai neapdoroto maisto.


Ar daugiausiai gaminiesi pati, ar valgai kavinėse?


Kavinėse valgau itin retai, nes jų patiekalai nėra tokie sveiki, kaip esu įpratusi valgyti – juose daug cukraus, druskos, riebalų. Nevalgau mikrobangų krosnelėje pašildyto maisto, o būtent tokiu būdu maistas šildomas daugelyje maitinimo įstaigų. Be to mėgstu gaminti ir gaminu labai skaniai, taigi visiškai nėra reikalo kažkur eiti.


Kokia tavo mėgstamiausia vieta pavalgyti?


Vilniuje valgau tik „Vegan Rawhouse“, kuris pateikia natūralų sezoninį iš vietinių žaliavų pagamintą termiškai neapdorotą maistą.


Kokie yra tavo mėgstamiausi patiekalai?


Vasarą – salotos, žiemą – įvairūs troškiniai. Mėgstu gaminti, tačiau sofistikuoti patiekalai – ne man. Man patinka paprasti lengvai pagaminami patiekalai iš kuo mažiau ingredientų.


Ir pabaigai - koks būtų tavo palinkėjimas žengiantiems pirmus žingsnius link vegetarinės/veganinės mitybos?


Sveikinu ir linkiu tęsti – tai puikus spendimas!


Beje, Ventė taip pat yra ir nuostabaus Vegfest LT organizatorė! O artimiausia Vegfest LT kalėdinė mugė vyks jau visai netrukus - gruodžio 9 dieną, Vilniuje (sporto namuose "MyHero!"). Ir žinai, tai bus jau penktasis Vegfest LT! Kas tikrai yra žiauriai super, ir tikrai linkime sau sulaukti ir 500 Vegfest LT. Kodėl? Nes nors ši mugė skambiai vadinasi - veganų muge - realiai ten tikrai yra laukiami absoliučiai visi. Ir smagiausia tikrai ne tai, kad ten nueiti gali net nebūdamas veganu, bet tai, kokius išskirtinius, įdomius ir sveikus produktus ten gali rasti. Ir ne tik pačius produktus, bet ir jų gamintojus - ir sau smagiai gali pabendrauti, sužinoti produkto istoriją, padegustuoti, atrasti. Nerealu! Tikrai rekomenduojame :)#veganai #kaiptaipveganu #veganiškasmaistas #gyvenksveikai #keiskis #interviu #kelione

Related Posts

See All