Kodėl peršalimo ligų sezonas - žiema?

Atrodytų na koks skirtumas – gi virusai ir bakterijos kaip tik puikiai dauginasi mūsų kūno temperatūroje, kodėl jiems turėtų patikti būtent šalta lietuviška žiema? Įdomu, kad šiaip nėra bendro susitarimo šita tema, tačiau yra kelios gana aiškios teorijos:


  1. PASIKEITĘS GYVENIMO BŪDAS – kai tik ateina vėsesni orai mes vis mažiau judam, vis mažiau išeinam į lauką, vis daugiau laiko leidžiame uždarose patalpose, kurios laiką leidžia ir kiti “sušalėliai”;)) tokios patalpos yra puikus būdas virusams ir bakterijoms plisti.

  2. (kalbant apie gripą) GRIPO VIRUSAS vis tik mėgsta šaltesnį orą, geriau jame išgyvena.

  3. TRŪKSTA VITAMINO D – nes kaip mes ir rašėme – išeini į darbą – tamsu, grįžti namo – ir vėl tamsu. O net ir dieną saulės nematyt per debesis. Vitamino D trūksta, o tai silpnina imunitetą ir vis tik pasigavus virusą – organizmas nesusidoroja su juo taip greitai kaip galėtų.

  4. PASIKEITUSI MITYBA – puiku jeigu sugebi nepereiti prie šiltų ir sočių valgių (mes vadinam – žiemos meniu), bet nemažai žmonių pereina. Kai lauke -10C (nesvarbu, kad namie 21C:), tiesiog noris šilto, sotaus, dažnai ir riebaus maisto. Ir būtent tuo sezonu, kai organizmui kaip tik reiktų lengvai virškinamo, maistingo, “vitaminingo” maisto – jį užkišame kugeliu ar troškiniu.


Beje, peršalimas yra mitas. Tai kad išeisi į lauką be kepurės ar be šaliko tavęs nesusargdins. Tai, kad tavo kūnas gaus šalto oro – na gerai pagalvok, kas gi čia tokio? Nesusargdina. Netgi atvirkščiai – yra pavojingiau susirgti imantis per daug apsisaugojimo priemonių nuo šalčio ir sušylant, nei šiek tiek sušalus.


MONŲ MONŲ PATARIMAS: gripo viruso lengvesnio plitimo prie sauso ir šalto oro mes nepakeisim ane? Kad ir monais būdamos :) bet gi galime dažniau išeit į lauką, daugiau vaikščiot, persiliet tuo dušu (net du straipsniai ta tema – mūsų ir Pauliaus), sveikiau valgyti, vartoti vitaminą D ir laikytis higienos. O daugiau patarimų, ką daryti pajutus pirmuosius simptomus – atskirame straipsnyje jau greitai.

#imunitetas #šaltasdušas