Merino vilna

Kas gali būti jaukiau už vilną. Ypač šaltais ir baltais žiemos vakarais.. Kai sėdi priešais židinį, susisupęs į savo mėgstamiausią pledą, geri naminę žolelių arbatą (arba kakavą!) ir būtinai užsimaukšlini vilnones kojines. Arba eilinis žiemos savaitgalis su daug daug sniego - visa diena lauke su rogutėmis ir slidėmis, ir pačiūžomis. Ir daug skardaus juoko, raudonų nosių, šlapių pirštinių (nes kokia žiema be sniego mūšio!). O kad nesušaltume, mes esame atradę merino vilnos apatinius drabužius. Vaikams tai išvis čia pasaka - rengiame juos jau nuo vėlyvo rudens, plius ištisas kombinezonas, ir prašau - tobula šaltojo sezono apranga. Visada žinai, kad vaikai namo grįš nesukaitę ir nesušalę. Kad lauke būdami nepyks, jog karšta ir negali net pajudėti. Kad ilgai važiavę (ir sėdėję) rogutėse tikrai neišlips sušalę į ledo gabaliuką :)O kadangi žiemos sezonui šįkart pradėjome ruoštis dar vasarai nepasibaigus, tai labai džiaugėmės atradę kokybiškus merino vilnos gaminius už gerą kainą - Green Rose LT. Patiko tai, kad gaminių asortimentas labai platus - nuo įvairių rūbelių ankstukams (kas gi yra ypač aktualu!), iki viršutinių ir apatinių rūbelių įvairaus amžiaus vaikams, ir iki rūbų vyrams ir moterims. Na va, sakėm, kad platus. Mes šįkart išbandėme apatinius merino vilnos drabužėlius su šilku - nes vaikams tada tikrai tikrai niekas nekanda, o tėvams tikrai ramu, kad nesukais ir nesušals :) Ir tada - dar truputį faktų apie merino vilną- kodėl mes ją mėgstam, kodėl ją renkamės (ir rinksimės), ir kodėl rekomenduojam :)


FAKTAI APIE MERINO VILNĄ


Kvėpuoja ir neleidžia kauptis drėgmei. Visų pirma trumpai apie tai, ką reiškia jei audinys 'kvėpuoja'. Kvėpavimas - tai audinio sugebėjimas transportuoti drėgmę garų būsenoje iki mažesnio drėgnumo zonos. Kitaip tariant, kuo labiau yra kvėpuojantis audinys/produktas, tuo geriau pašalinama drėgmė tarp jūsų odos ir drabužio. Kai jūsų kūnas įšyla, drėgmės garai bus absorbuojami vilnos pluošto ir išleidžiami į aplinką už audinio ribų. Tokiu būdu jūsų kūnas išliks sausas. Įdomiausia yra tai, kad merino vilnos pluoštas drėgmės gali absorbuoti ir išlaikyti net iki 30% savo svorio, ir jį liečiant jis vis dar jausis sausas. Palyginimui, dauguma sintetinių pluoštų liečiant jaučiasi drėgni, kai įgeria 7%..


Atspari kvapams. Dėl anksčiau aptartos vilnos savybės išgarinti drėgmę, blogą kvapą sukeliančios bakterijos neturi kur daugintis (joms palankiausia drėgna terpė). Tad vilnos drabužiai yra praktiški - aišku, ne dėl to, kad visai gali jų neskalbti :) Bet tikintis gausesnio prakaitavimo net patartina juos vilktis - kad išvengti blogų kvapų.


Natūraliai šildo ir vėsina. Merino vilna (kaip ir paprasta vilna) dažnai būna apipinta mitais. Vienas iš tokių labiausiai gajų - kad vilnos gaminiai yra tinkami tik šaltuoju metų laiku - siekiant sušilti (ar neatšalti). Na tarkim - vilnoniai šalikai, ar vilnoniai megztiniai (ar net vilnonės kojinės) tikrai galėtų būti priskiriami prie šaltojo metų laiko drabužių. Bet ne dėl to, kad jie iš vilnos. Iš tikrųjų, vilna gali būti dėvima visus metus! Nustebinome? O tu pagalvok apie tą pačią avį (vilnos nešiotoja). Juk jos atšilus orams nepuola mesti kailio. Ir kodėl? Nes vilna ne tik šildo, bet ir vėsina.

Tai gi, kaip vilna šildo? Ji turi savybę savyje sulaikyti daugiau oro sluoksnių. Mes abi dar iš mokyklos fizikos pamokų atsimename, kad šildo ne pats drabužis, o oro tarpai (tad mokytojas visada primindavo, kad reikia rengtis sluoksniuojant drabužius). Taip pat ir su vilna - ji sugaudo daugiau oro sluoksnių (už bet kurį kitą audinį), kurie šildo tave. Oras sluoksniuose yra fantastiškas izoliatorius ir puiki apsauga nuo šalčio. .

Tai gi, o kaip ten yra su merino vilna ir vėsinimu? Kaip jau minėjome anksčiau, savyje vilna išlaiko drėgmę, ir vėliau ją išgarina. Tad sušilus, vilna iškart reaguoja ir prasideda gėrimo-garinimo procesas. Tad gaunasi toks kaip ir aušinimo procesas tavo odai. Išvada: kuo šiltsnė oro (ir kūno) temperatūra, tuo labiau vilna geria ir garina, tuo sparčiau pats aušinimo procesas vyksta, ir kūnas vėsta.


Stipri. Vilnos pluoštas yra sudėtingos struktūros. Ir iš esmės merino vilna elgiasi visai kaip mūsų oda - kai reikia šildo, o kai reikia vėsina. Merino vilnoje yra baltymų molekulių (vadinamųjų keratinų). To pačio baltymo yra ir mūsų odoje, plaukuose. Dar vienas įdomus faktas - atskiras merino vilnos pluoštas gali būti ištemptas daugiau nei 30 000 kartų -į visas puses ir be jokių pažeidimų! Vat tokio stiprumo yra ta mūsų vilna :)Greitai džiūsta. Visų audinių džiuvimo laikui įtaką daro du veiksniai - tai, kiek skysčio yra sukaupta audinio viduje, ir tai, kiek drėgmės (ir dar kokia temperatūra) yra išorinės aplinkos. Tad, realiai kuo audinys yra storesnis, tuo daugiau drėgmės ji geba prikaupti savyje, ir tuo ilgiau džiūsta. Tuo tarpu merino vilna yra plona. Ir jos džiuvimo laikas yra labai panašus kaip ir sintetinių gaminių - greitas. O tas yra ypač patogu, kai merino vilnos gaminiai yra skirti vaikams - išskalbei, greitai išdžiovinai ir vėl į trasą :)


O kaip su tuo niežuliu? Įprasta vilna daug savo gerbėjų praranda dėl to niežulį sukeliančio pojūčio. Dar dabar tikrai prisimename iš vaikystės vilnos gaminius (ir dažnam jie skamba kaip keiksmažodis). Nes tas niežėjimo jausmelis toks tikrai neišpasakytai smagus'. Ir žinai ką? Merino vilna yra kitokia! Pasirodo, kad tas niežuliukas atsiranda dėl pačio audinio (vilnos) pluoštų - kuo jie didesni, tuo jie mažiau lankstūs, tuo daugiau kelia niežulį. Tuo tarpu merino vilnos pluoštas yra plonesnis, jie patys yra lankstesni, ir tas niežėjimo pojūtis beveik dingsta. Kodėl beveik? Nes na labai mažai daliai žmonių šiek tiek niešti ir nuo merino vilnos.


#vilna #šilumakaulųnelaužo #žiemanebėda #žiema