Plaukai

Kad toliau galėtume vystyti plaukų temą nusprendėm ir pačios pasiaiškinti, ir Tau paaiškinti vis tik kas tie plaukai, kaip jie auga - na kaip visada mūsų logika, kad motyvuočiau viską darai, jei daugiau supranti.


Plaukai – greičiausiai auganti žmogaus kūno dalis. Taip pat plaukai sudaryti iš baltymo keratino, kuris yra stipriausias baltymas gamtoje – vieno žmogaus plaukų užtektų pakelti apie 12 tonų svorį. Vidutiniškai žmogus turi nuo 100.000 iki 150.000 plaukų (per dieną pametame 50-100). Daugiausiai plaukų turi raudonplaukiai, tada rudaplaukiai, o plauniausi plaukai - šviesiaplaukių. Kai plaukas sušlampa - gali išsitempti iki +30% savo sauso ilgio.


Plaukas iš esmės susidaro iš mums matomos plauko dalies - stiebo. Ir nematomos dalies - šaknies. Šaknis gyvena plauko maišelyje - folikule. Folikule yra ir riebalų liauka, ir pati plauko šaknis. Folikule plauko šaknies ląstelės intensyviai dalinasi ir taip naujos ląstelės stumia senesnes lauk - į paviršių. Kad pamatytume naujausiai 'gimusias' plauko ląsteles turėtų užtrukti apie 10-14 dienų. O pats plaukas susidaro iš kutikulės -tai pats viršutinis plauko sluoksnis, kuris turėtų saugoti plauką nuo pažeidimų (labiau pažeistų plaukų kutikulė būna pasišiaušus (kartais per plaukų priemonių reklamas rodo kaip priemonė 'sulipina' tą plauko susišiaušimą), po kutikule yra plauko žievė ir šerdis. Beje, jei plaukas suskilęs, pažeistas - jo jau jokios priemonės nesugydys ir nesutvarkys - teks pakirpti..Plaukų fazes – ne ne, šįkart mes ne apie tą blogų plaukų dieną :)) čia apie tris fazes, per kurias pereina plaukas:


-ANAGENO (augimo) faze – kai vyksta aktyvus augimas, ląstelės sparčiai dauginasi, plaukas paauga po maždaug centimetrą į mėnesį ir ši faze trunka iki 6 metų, priklausomai nuo genetikos.


-KATAGENO (nykimo) fazė – tai trumpa 2-3 savaites trunkanti fazė, kurios metu plaukas pradeda atsikabinti, plauko folikulas pradeda trauktis ir plaukas pradedamas stumti lauk dėl besiformuojančių naujų naujo plauko ląstelių.


-TELOGENO (ramybės) fazė – būtent šioje fazėje plaukas “ilsisi” arba tiksliau nieko neveikdamas pradeda savo kritimą:) būtent šioje fazėje kasdien mes prarandame 50-100 plaukų per dieną. Trunka ir iki trijų mėnesių.


Apie 90% plaukų yra anageno fazėje, beje ši augimo fazė mums senstant vis trumpėja. Kai išrauni plauką - tame pačiame folikule pradeda augti naujas plaukas.


Manoma, kad kiekvienas plauko folikulas turi genetiškai užprogramuotą gyvenimo ciklų skaičių, kuo greičiau bėga tie ciklai, tuo greičiau pasibaigia užprogramuotas ciklų skaičius ir tuo greičiau folikulas miršta. Mūsų užduotis yra prailginti tuos ciklus, kad ir plaukai ilgesni augtų, ir ilgiau augtų, ir kuo toliau atitolintume plikimą (jei jau toks mums užprogramuotas).
#ilgoskasos #plaukai #žinotiirsuprasti