Rauginimo menas. Arba kodėl tai svarbu?

Vasara yra ne tik atostogų, laisvės, šilumos ir saulės metas. Bet dar ir šviežių vaisių ir daržovių (kuo jie naudingi - jau greitai skaityk mūsų Sandrijos patarimuose). Metas, kai saujomis valgai uogas, kai miške veri žemuoges ant smilgos, kai iš močiutės grįžti pilna pintine naminių pomidorų ir agurkų (ai, dar gi kelios cukinijos, kuokštelis krapų, kelios morkų....). Ir kad ir kaip bebūtų gaila - vasara irgi baigiasi. Su ja baigiasi ir šviežios uogos su daržovėmis (na - didžioji dalis).


Ir tada visai pamirštame senus gerus dalykus - tai, kuo gyveno mūsų seneliai - rauginimas. Nors, gal nepamirštame. Gal tiesiog laikome save moderniais - ką jau čia dabar imsi ir terliosies. Kam? Gi tam ir yra parduotuvės, ar ne? Kur net žiemos viduryje gali nusipirkti braškių, ar pomidorų, ar tų pačių raugintų agurkų. Ir skubam paprieštarauti - tikrai ne tas pats! Visų pirma, kodėl ir prie ko čia tie rauginti produktai šiuolaikiniame gyvenima? Apie juos rašėme straipsnį - tad būtinai paskaityk čia. O jei trumpai - rauginti produktai (tik pridedame - ne pramoniniu būdu rauginti, ir ne marinuoti!) ne tik išsaugo visus savo vitaminus, bet dar ir yra puikus gerųjų bakterijų šaltinis. Šiuo metu rauginti produktai (kaip ir beje žarnynas) yra nauja mokslininkų susidomėjimo tyrimų sritis (tad tikrai laukiame įvairių tyrimų rezultatų ir būtinai pasidalinsim jais su tavim!).


Tai va, ir mūsų Dovilė visai neseniai lankėsi Pietų Korėjoje pas savo sesę. Ir žinai ką? Ten jie tikrai lengvai pamišę dėl raugintų daržovių! Na gerai gerai, ne pamišę, o tiesiog yra įpratę su kiekvienu patiekalu jas valgyti. Ir kai sakom kiekvienu - tai tą ir turim galvoje. Tikrai tikrai kiekvienu. Nesvarbu, ką beužsisakytum, tau visada atneš kelių rūšių raugintų daržovių. Dažniausiai viena iš jų būna kimchi - tradiciniai rauginti kopūstai. Ir tie raugintų daržovių užkandžiai yra valgomi tiek kaip užkandžiai - prieš pagrindinius patiekalus, tiek tarp valgių, tiek valgymo metu - norint atšviežinti skonio receptorius. Ir daržovių rauginimas jiems tikrai yra menas (tradicija, bet ir menas). Daugumoje restoranų (nedrąsu sakyti, kad visuose, nes na tiek neaplankėm :D) tiesiog salėse stovi rauginimo indai - tiesiog (nuotrauka dešinėje). Nes jiems tai įprasta. Ir ką gi čia slėpti. Reikia turbūt tik didžiuotis tuo, ką turi ir ką pats darai.
O žinai, mes juk irgi turim geras rauginimo tradicijas! Ko verti mūsų tradiciniai rauginti kopūstai, rauginti agurkai. Ir tada galvoji - čia viskas? Tik tiek? Dviejų produktų rauginimas? Ot ir ne!

Atsimeni Abukauskų ūkį? Jei ne - būtinai paskaityk mūsų interviu su jais čia - o jų šūkis yra RAUGIAM VISKA! :) Galim patvirtinti - tikrai viską, ir jų raugintos slyvos yra kažkas tokio nerealaus!


Tada nukeliaukime į restoraną "SWEET ROOT" - kuris ne tik yra vienas iš geriausių restoranų Lietuvoje (ičia ne vien mes sugalvojome - jau ne pimą kartą jie yra išrenkami!). Kuo jie ypatingi? Restoranas, kuris savo patiekalų gamybai renkasi vietinius ir sezoninius produktus. Jei per greitai perskaitei, pasikartojame - visi patiekalai tik iš vietinių ir sezoninių produktų. Pabandyk taip bent savaitę savo virtuvėje, ir tada suvoksi, kokio tai lygio užduotis :) Bet pasirodo - viskas yra įmanoma! Jei nori, tiki, ir nebijai mąstyti kitaip! :) Didžiuojamės! Nes tada supranti, kad net ir su tais mūsų sezoniniais produktais gali išgyventi. Na ką ten išgyventi, gali skurti tobulus (nepabijokime to žodžio) patiekalus. Apie tai, kaip ir kodėl "Sweet Root" gyvena sezoniškumu mes kalbinome Sigitą - vieną iš restorano bendrasavininkių (jo pokalbį rasi čia).


Ir tada sutikome Ievą iš "Slėnio". Tikrą Ievą iš pačio tikriausio slėnio. Kur ji su savo vyru Mindaugu ir šeima gyvena - toli nuo miesto, užtat atsipalaidavę, gamtos ritmu. Ir Ieva yra labai jauki, moteriška, viską žinanti ir viską spėjanti, atvira, bendraujanti. Bet svarbiausia - ji yra tikra rauginimo deivė! Nemeluojame, mūsų Milda pas ją buvo vienoj pamokėlėj, ir dabar abi su Dovile planuoja kaip čia ir kada sugrįžti - ne tik į pamokėles, bet ir į patį slėnį :) Tai va. Žinai, reikia pabūti pas Ievą, kad pajustum tą "Slėnio" dvasią - kuomet tas sezoniškumas atsiskleidžia pačiomis gražiausiomis spalvomis ir kvapais. Kuomet supranti, kad gal vis gi senoliai daugiau žinojo, ir kiek dar daug daug dar nežinai. Kuomet jautiesi tiesiog.. gerai :)


Tai gi. mes esame ne tik už lietuviškumą, bet ir už sezoniškumą. Sakysi - neįmanoma? O mes tau atsakome - nėra juoda ar balta. Tiesiog pabandyk įtraukti daugiau sezoniškų daržovių į savo meniu. Dėl to ir rašome apie sezoniškumą, kol dar vasara (ne oro, o vaisių/daržovių prasme) - kad spėtum pasiruošti žiemai. Ta proga net kelis rauginimo receptus pažadėsime (aišku, jie bus mūsų stiliaus - lengvi, bet nepaprasti!). Atsimeni, jau dalinomės su tavimi keliais receptais: stebuklingojo Kimchi (receptas čia) ir raugintų guminukų (receptas čia).


Tai gi. O mes. O mes irgi trauksime į savo meniu sezoniškumą. Jei žinai mus, tai žinai ir tai, kad mes nemėgstame drastiškų pokyčių - nes ypač su vaikais (ir vyrais!) tas neveikia. Tad mes pokyčius jaukinamės - pamažu įleisdami, pamažu apsiprasdami ir taip pamažu pamažu susidraugaudami. O tada - o tada jau atrodo, kad kitaip ir nebuvo! Tad, šiuo metu ir mes ruošiamės žiemai. Ir dar labai labai laukiam vienos geros knygos - jei dar negirdėjai, tai Ieva iš "Slėnio" parašė knygą apie rauginimą! Žinant ją, bus kažkas tokio! Mes jau net užsisakėme :) (jei ir tu nori - gali ieškoti čia).

#vartokimatsakingai #rauginti #fermentuotiproduktai