Sportas nėštumo metu


Fizinis aktyvumas yra neatsiejama sveikos gyvensenos dalis, o nėštumo metu sveika gyvensena yra ypač svarbi. Tačiau tyrimų duomenimis, virš 50 procentų moterų nėštumo metu vengia fizinio aktyvumo, tai dažniausiai susiję su baimėmis pakenkti vaisiui. Tačiau reikia žinoti, kad fizinis aktyvumas nepakenks sveikai moteriai su sklandžia nėštumo eiga.
Prieš pradedant sportuoti nėštumo metu būtina pasitarti su gydytoju ginekologu, kad įvertintų bendrą nėščiosios sveikatos būklę bei nėštumo eigą. Jeigu gydytojas sportuoti leido, labai svarbu įvertinti savo galimybes ir pasirinkti tinkamą sporto šaką.


Geriausia rinktis sportą, kuriame nereikia kelti papildomo svorio, patariama derinti raumenų stiprinimo pratimus su aerobiniais - pavyzdžiui vaikščiojimu.


Nėštumo metu ypatingai rekomenduojamas plaukiojimas baseine ar mankšta vandenyje, kadangi treniruojami visi kūno raumenys, o kiekvieno judesio metu atsiranda pasipriešinimas, kurį reikia nugalėti, kitaip nei mankštinantis salėje ar namuose. Be to, vandenyje kūno svoris sumažėja apie 50 procentų, taigi, sumažėja apkrova kaulams, sąnariams, raumenims bei raiščiams.


Jogos ar pilateso treniruotės taip pat yra tinkamos nėščiosioms, kadangi jų metu ne tik stiprinami raumenys bei didinamas sausgyslių elastingumas, bet ir išmokstama taisyklingai giliai kvėpuoti bei atsipalaiduoti, o tai paruošia nėščiosios organizmą prieš gimdymą.


Nėštumo metu rekomenduojami kėgelio pratimai, kurių metu stiprinami dubens dugno raumenys. Šie pratimai padeda nėščiajai gimdymo metu, nes moteris išmoksta geriau valdyti apatinės kūno dalies raumenis bei tarpvietę, padeda išvengti plyšimo ar epiziotomijos („kirpimo“). Reguliariai treniruojant tarpvietės raumenis sumažėja gimdos nusileidimo ir šlapimo nelaikymo rizika.


Reikėtų vengti tokio sporto, kuriame galimas kūno kontaktas, pavyzdžiui, futbolas ar krepšinis, taip pat tokio, kurį sportuojant didėja rizika nukristi ir susižeisti, pavyzdžiui, slidinėjimas, jodinėjimas ar važinėjimas dviračiu. Nors, jeigu nėščioji praktikavo sportą dviračiu iki pastodama, važiuoja komfortiškai ir saugiai, pirmaisiais nėštumo mėnesiais dviračiu važinėti galima, nors dauguma gydytojų ginekologų, dėl kritimų rizikos, pataria nuo antro nėštumo trimestro lauko dviratį pakeisti stacionariu.


Jei iki pastodama moteris nesportavo, reikia pradėti nuo lengvų pratimų, palaipsniui didinant krūvį. Būtina turėti omenyje, kad nėštumo metu ne visi pratimai yra galimi ir jeigu kyla abejonių reikia pasikonsultuoti su gydytoju ginekologu, reabilitologu ar kineziterapeutu. Sporto metu būtina stebėti savo organizmą ir kontroliuoti krūvį, nepervargti, gerti pakankamai skysčių ir treniruotis tol, kol jaučiamas komfortas.


Daugiau kaip 90 proc. nėščiųjų skundžiasi apatinės nugaros dalies skausmais. Tai susiję su fiziologiniais pokyčiais nėštumo metu, kadangi skysčiai ima kauptis jungiamuosiuose audiniuose, didėja moters svoris, ko pasekoje keičiasi laikysena, o silpni nugaros raumenys nesusitvarko su padidėjusiu krūviu. Kasdieniai fiziniai pratimai stiprina raumenis, raiščius ir sąnarius, todėl lengviau prisitaikoma prie vykstančių kūno pokyčių, sumažinamas skausmo intensyvumas ir užtikrinamas patogesnis ir saugesnis judėjimas.


Kojų ir rankų tinimas taip pat yra dažnas nėščiosios skundas. Pastovus fizinis krūvis gerina kraujo apykaitą, limfos nutekėjimą, taigi mažina patinimų riziką ir gerina gyvenimo kokybę.


Be jokios abejonės sportas gerina nuotaiką, nakties miegą, todėl mažėja nuovargis, o teigiama nėščiosios psichoemocinė būsena labai svarbi vaisiaus nervų sistemos vystymuisi.


Fizinė veikla padeda sistemingai pasiruošti gimdymui, tvirtėjant dubens dugno bei kitiems organizmo raumenims, didėjant bendrai organizmo ištvermei, sausgyslių ir raiščių elastingumui bei sąnarių paslankumui. Be to, nėštumo metu sportuojančios moterys po gimdymo greičiau netenka nėštumo metu priaugto svorio.


Tyrimų duomenimis fizinis aktyvumas ne tik padeda reguliuoti svorį nėštumo metu, bet sumažina tikimybę moterims susirgti gestaciniu diabetu, todėl mažėja rizika susilaukti didelio gestacinio svorio naujagimio bei pasireikšti su tuo susijusioms komplikacijoms. Nėštumo metu sportuojančių moterų tarpe stebima mažesnė rizika pasireikšti nėščiųjų hipertenzijai, preeklampsijai bei priešlaikiniam gimdymui.


Atminkite, fizinis aktyvumas nėštumo metu yra svarbus norint užtikrinti sklandžią nėštumo eigą, yra naudingas tiek nėščiajai tiek vaisiui. Svarbiausia - atrasti sau patinkančią veiklą ir sportuoti reguliariai.FMR gydytoja rezidentė Jelizaveta Marmukonytė

#sportassveikata #tekssportuot #konsultuokimėssugydytoju #atrasksavosportą #fizinisaktyvumas