Ir dar kartą - vanduo

 

Taip taip taip taip! Monų monai dar truputį paaugo - pradėjome bendradarbiauti su Jaunųjų gydytojų asociacija - ir darkart šią savaitę pripažįstam, kad nesame visažinės, kad visada labai laukia profesionalų žinių/patirties/nuomonės - todėl laaaaabai apsidžiaugėm, kai jie noriai sutiko mums padėti;) ir štai - pirmasis straipsnis, parašytas gyd. rez. dietologės Karolinos Bauraitės! 

 

 

Vanduo

 

Daugelį veiksmų darome instinktyviai – jei jaučiame alkį, pradedame dairytis į laikrodį, ar ne pietų ar vakarienės metas, jei troškina, ieškome, kuo numalšinti šį poreikį. Intuityviai žinome, kad reikia gerti skysčių, siekiant numalšinti troškulį, tačiau ar susimąstėme, kurie iš jų yra vertingiausi ir kodėl jų mums reikia net ir tuomet, kai netroškina?

 

Du trečdalius mūsų organizmo sudaro vanduo. Savijauta priklauso nuo skysčių balanso - trūkumas gali lemti dehidrataciją, galinčią sukelti bendrą silpnumą, vangumą ir daugelį kitų simptomų, oda irgi tai atspindi – tampa sausa, susiraukšlėjusi. Vanduo užtikrina organizmo fiziologinius poreikius atkuriant skysčių balansą – jų netenkama šlapinantis, prakaituojant, dalį vandens iškvėpuojame ir pašaliname su išmatomis. Viską susumavus paaiškėja, kad netenkame daugiau nei 2 litrų skysčių per parą. Todėl vanduo - geriausias pasirinkimas, norint užtikrinti reikiamą skysčių kiekį organizme ir numalšinti troškulį. Daugelis žmonių 80% reikiamo vandens kiekio gauna su skysčiais, o likusius 20% - su maistu. Itin svarbu, kad mityba būtų subalansuota, nes maisto sudėtyje yra daug vandens.

 

Skysčių poreikis individualus. Turėtų būti atsižvelgiama į daugelį faktorių, tokių kaip asmens sveikata ar fizinis aktyvumas. Pavyzdžiui, poreikis gerti skirsis atleto ir asmens, kurio fizinis aktyvumas mažas. Tačiau, kalbant apibendrintai, išgerti turėtume bent 1,5 litro vandens arba 6 stiklines per dieną.

 

Dar viena iš priežasčių, kodėl prioritetas turėtų būti teikiamas paprastam vandeniui, - jis nesuteikia papildomų kalorijų ir yra be cukraus. Įvairių gaiviųjų gėrimų reikėtų vengti dėl juose esančio pridėtinio cukraus ir papildomų kalorijų. Atsisakydami saldžiųjų gėrimų padedame sau siekdami išlaikyti esamą svorį arba jo atsikratyti, taip pat sumažiname antro tipo cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymo riziką. Energetiniai gėrimai taip pat būtų prastas pasirinkimas – tai gėrimai, turintys daug cukraus, taip pat kofeino, dėl kurio padidėja kraujo spaudimas. Itin saikingai turėtų būti vartojami alkoholiniai gėrimai: vyrui galimi du standartiniai vienetai alkoholio per dieną, moteriai – vienas. Be įvairaus neigiamo poveikio, jis turi daug kalorijų: viena taurė vyno prilygta vienam gabaliukui pyrago, o bokalas alaus - gabaliukui picos.

 

Jei sunku nuo saldžiųjų gėrimų pereiti prie paprasto vandens ar tiesiog atsibodo jo skonis, galite jį paįvairinti - įmeskite citrusinių vaisių gabaliukų (citrinos, žaliosios citrinos, apelsino, greipfruto) ar citrinos žievelės, šviežių mėtos lapelių, nulupto, supjaustyto šviežio imbiero ar pasmulkinto agurko, o turėdami šviežių uogų galite vandenį pagardinti jomis.

 

Patarimas pamirštantiems vartoti pakankamai skysčių: įsidėkite į rankinę ar pasistatykite ant darbo stalo buteliuką vandens - jis nuolat primins, kad turite nuolat gurkšnoti  ir padėti savo organizmui.

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Please reload